Czosnek ozdobny - uprawa, sadzenie, gatunki i odmiany czosnków ozdobnych

2022-02-02 15:49
Czosnek ozdobny
Autor: Maciej Gładysiewicz, archiwum Muratora Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny to roślina cebulowa o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Poznaj gatunki i odmiany czosnków ozdobnych. Cebule czosnków ozdobnych sadzi się do gruntu jesienią.

Dzięki oryginalnej budowie kwiatostanów czosnek ozdobny należy do ciekawych, niepospolitych roślin ogrodowych. Ładnie wygląda w wazonach jako kwiat cięty, cechuje się dużą trwałością. Czosnek ozdobny można również z powodzeniem zasuszyć – efektownie urozmaici zimowe bukiety. W ogrodzie nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co sprawia, że coraz częściej widzimy je na kwiatowych rabatach.

>>Przeczytaj też: Jak uprawiać rośliny cebulowe?

Czosnek ozdobny - kiedy kwitnie?

Cechą wspólną czosnków ozdobnych jest budowa kwiatostanu, który zazwyczaj składa się z wielu małych, sześciopłatkowych kwiatków skupionych w baldachy lub regularne kule. Kwiaty czosnków ozdobnych wyrastają na bezlistnych pędach, w zależności od gatunku mają barwę białą, fioletową (o różnych odcieniach) lub żółtą. Pojawiają się zwykle w czerwcu i na początku lipca, czyli po okresie bujnego kwitnienia wiosennych roślin cebulowych. Niektóre czosnki ozdobne kwitną w pełni lata.

Czosnek ozdobny: gatunki i odmiany ozdobnych czosnków

Do grupy czosnków ozdobnych należą zarówno rośliny delikatne, niskie, świetnie pasujące do grodów skalnych (np. osiągający 20–25 cm wysokości czosnek południowy Allium moly), jak i rabatowe „giganty” (np. czosnek olbrzymi Allium giganteum) dorastający nawet do 1,5 m, wykształcający kuliste kwiaty średnicy 18–20 cm).

Do czosnków ozdobnych wysokich o kulistych kwiatostanach należą odmiany ‘Globemaster’ i ‘Gladiator’ o liliowych kwiatach oraz ‘Mont Blanc’ i ‘Mount Everest’ o białych.

Okazałe, intensywnie purpurowe kule wykształca czosnek okazały (Allium aflatunense). Dorasta do 90 cm i jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków w ogrodach.

Czosnek Szuberta (Allium schubertii) tworzy kwiatki osadzone na bardzo długich szypułkach, co nadaje roślinie zaskakujący, egzotyczny wygląd.

W skalnych ogrodach pięknie wygląda czosnek karatawski (Allium karataviense), którego dość duże, zielonoszare, kuliste kwiatostany osadzone są pomiędzy dwoma szerokimi liśćmi. Roślina osiąga około 25 cm wysokości. Odmiana o jaśniejszych, kremowobiałych kwiatach nosi nazwę ‘Ivory Queen’.

Do ogrodów trafił także biało kwitnący czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), który dziko występuje w naszych lasach liściastych.

Oryginalne żółte kwiatostany o nieregularnie zwisających szypułkach wyróżniają czosnek złocisty (Allium flavum). Jego biała odmiana nosi nazwę ‘Album’.

Czosnek ozdobny: sadzenie cebul

Organami spichrzowymi czosnków ozdobnych są cebule – drobne i delikatne w przypadku niskich odmian, u dużych roślin osiągające nawet ponad 20 cm w obwodzie. Często wydzielają one charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach.

Cebule czosnków ozdobnych sadzimy do ogrodów jesienią wybierając dla nich miejsca słoneczne o glebie żyznej i przepuszczalnej. Głębokość sadzenia powinna być równa trzykrotnej wysokości cebuli. W okresie wegetacji czosnek ozdobny zasilamy 2–3-krotnie mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, podczas suszy podlewamy. Aby wzmocnić cebulę czosnku, po kwitnieniu usuwamy kwiatostany – wtedy zgromadzi ona składniki odżywcze przeznaczone wcześniej na budowę nasion.

Czosnek ozdobny: wykopywanie cebul

Czosnek ozdobny możemy wykopać bezpośrednio po zaschnięciu liści. Do czasu jesiennego sadzenia cebul przechowujemy je w chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu. Dostępne w sprzedaży czosnki ozdobne w zdecydowanej większości dobrze zimują w gruncie. Czosnku ozdobnego nie trzeba okrywać na zimę. Aby dobrze rosły, warto corocznie jesienią lub wiosną rozsypać na ich stanowisku kompost.

#MuratorOgroduje: Czosnki i jeżówki w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany