Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Ostropest plamisty

Silybum marianum
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ostropest plamisty to wysoka roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Jest blisko spokrewniony i bardzo podobny do popularnego ostu (Caardus).

 

Ostropest plamisty - opis rośliny

 

Ostropest plamisty dorasta nawet do 2 m wysokości. Gruba i rozgałęziona łodyga wyrasta z rozety liściowej. Liście mają kolczaste brzegi i charakterystyczne białe plamy na nerwach. Ostropest plamisty kwitnie od czerwca do połowy sierpnia. Kwiaty są fioletowe i pojawiają się na różnych piętrach na końcach pędów. Owoce (niełupki) dojrzewają nierównomiernie od sierpnia do września, są cennym surowcem leczniczym - zawierają zespół flawonolignanów zwany sylimaryną (stosowana w dolegliwościach wątroby).

>>Przeczytaj też: Ostropest plamisty – właściwości i zastosowanie lecznicze ostropestu

 

Ostropest plamisty - uprawa

 

Ostropest plamisty jest rośliną łatwą w uprawie. Nie wymaga przedplonu, a na tym samym miejscu może rosnąć wiele lat. Sadzony jest często w wydzielonych miejscach w warzywniku (np. w ogródku ziołowym) lub ogrodzie ziołowym oraz na łące. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w kwietniu. Z uwagi na wysokie rozmiary, potrzebuje sporo miejsca (między roślinami trzeba zachować 50 cm odstępu).
Ostropest plamisty nie jest wybredny w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na każdej ziemi ogrodowej (poza miejscami, gdzie długo zalega woda). Surowiec zielarski najwyższej jakości (owoce) zbiera się tylko ze słonecznych stanowisk. W półcieniu ostropest kwitnie znacznie gorzej.
Ostropest plamisty nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Na suchych glebach trzeba go podlewać w czasie dużych upałów.

>>Przeczytaj też: Ziołowy ogródek: jakie zioła i rośliny przyprawowe można uprawiać w ogrodzie

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.