Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny

rozmaryn

Rozmaryn lekarski

Biedrzeniec anyż

Biedrzeniec anyż

Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko

Zioła

lista roślin
fot: Monika Latkowska

Miodunka plamista

Pulmonaria officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, kępiasty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Opis:

Miodunka plamista to bylina pochodząca z Europy i obszarów Kaukazu. W Polsce w stanie naturalnym występuje rzadko, głównie w części zachodniej i na Pomorzu. Należy do rodziny ogórecznikowatych Boraginaceae.

Osiąga do 30 cm wysokości. Ma wzniesiona łodygę, pojedynczą lub słabo rozgałęziającą się, kanciastą, gruczołowato owłosioną. Liście odziomkowe, osadzone na długich ogonkach, są jajowate i zaostrzone, rozwijają się wczesną wiosną (równocześnie z kwiatami), u nasady zwężają się, od spodu są jaśniejsze i sztywno owłosione. Liście łodygowe w górnej części są siedzące, dolne mają krótkie ogonki. Górna strona wszystkich liści jest nakrapiana jasnymi, srebrzystymi plamami.

Miodunka kwitnie od marca do maja. Kwiaty są dwubarwne: młode mają czerwoną barwę, później stają się fioletowe. Wyrastają na krótkich, gruczołowato owłosionych szypułkach, które na szczycie łodygi tworzą kwiatostan (dwustronny sierpik).

Miodunka plamista jest sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne, plamiste liście i dwubarwne kwiaty. Znakomicie nadaje się na stanowiska zacienione (można ją sadzić pod krzewami i drzewami). Jak wskazuje nazwa, jest rośliną miododajną. Miodunki z  czasem rozrastają się, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako rośliny okrywowe. Nie są ekspansywne. Należy je sadzić w rozstawie min. 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1m2).

Najlepsze dla miodunki są miejsca nieco ocienione. Podłoże powinno być zasobne w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne (dobrze glebę ściółkować rozdrobnioną korą).
Miodunki są dość odporne na mróz, ale egzemplarze posadzone pod koniec lata lub jesienią warto przykryć gałęziami roślin iglastych. Odmiany wrażliwsze na zimno wymagają dodatkowego okrycia.

Miodunka może być porażana przez mączniaka (widoczny mączysty nalot na liściach). Chore rośliny można opryskiwać preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL czy Saprol 190 EC.

Najłatwiej rozmnożyć miodunkę dzieląc kępy rośliny po kwitnieniu lub wczesną jesienią.

Miodunka plamista jest również rośliną leczniczą (surowcem są liście zbierane późną wiosną). Zawiera flawonoidy, garbniki, kleje roślinne (śluz), saponiny oraz witaminę C, nie zawiera alkaloidów. Dzięki wysokiej śluzu jest stosowana w leczeniu chorób płucnych, zwłaszcza w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Monika Latkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.