Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa = mięta lekarska

szałwia lekarska

Szałwia lekarska

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska

Jeżówka purpurowa

Jeżówka purpurowa

Zioła
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Miodunka plamista

Pulmonaria officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, zwarty
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielono-biała
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Miodunka plamista to bylina pochodząca z Europy i obszarów Kaukazu. W Polsce w stanie naturalnym występuje rzadko, głównie w części zachodniej i na Pomorzu. Należy do rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae).

Miodunka plamista osiąga do 30 cm wysokości. Ma wzniesiona łodygę, pojedynczą lub słabo rozgałęziającą się, kanciastą, gruczołowato owłosioną. Liście odziomkowe, osadzone na długich ogonkach, są jajowate i zaostrzone, rozwijają się wczesną wiosną (równocześnie z kwiatami), u nasady zwężają się, od spodu są jaśniejsze i sztywno owłosione. Liście łodygowe w górnej części są siedzące, dolne mają krótkie ogonki. Górna strona wszystkich liści jest nakrapiana jasnymi, srebrzystymi plamami.

Miodunka kwitnie od marca do maja. Kwiaty miodunki są dwubarwne: młode mają czerwoną barwę, później stają się fioletowe. Wyrastają na krótkich, gruczołowato owłosionych szypułkach, które na szczycie łodygi tworzą kwiatostan (dwustronny sierpik). Jak wskazuje nazwa, miodunka jest rośliną miododajną.

 

Miodunka plamista - zastosowanie w ogrodzie

 

Miodunka plamista jest sadzona w ogrodach ze względu na dekoracyjne, plamiste liście i dwubarwne kwiaty. Znakomicie nadaje się na stanowiska zacienione (można ją sadzić pod krzewami i drzewami). Miodunki z  czasem rozrastają się, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jako rośliny okrywowe.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie rośliny o dekoracyjnych liściach

Miodunka uprawa

Najlepsze dla miodunki są miejsca nieco ocienione. Podłoże powinno być zasobne w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne (dobrze glebę ściółkować rozdrobnioną korą).

Miodunki są dość odporne na mróz, ale egzemplarze posadzone pod koniec lata lub jesienią warto przykryć gałęziami roślin iglastych. Odmiany wrażliwsze na zimno wymagają dodatkowego okrycia.

Miodunka nie jest rośliną ekspansywną. Należy ją sadzić w rozstawie min. 30 x 30 cm (około 10 sztuk na 1m2).
Najłatwiej rozmnożyć miodunkę dzieląc kępy rośliny po kwitnieniu lub wczesną jesienią. 
Miodunka może być porażana przez mączniaka (widoczny mączysty nalot na liściach). Chore rośliny można opryskiwać preparatami Amistar 250 SC, Biosept 33 SL czy Saprol 190 EC.

Ziele miodunki

 

Miodunka plamista jest również rośliną leczniczą (surowcem są liście zbierane późną wiosną). Zawiera flawonoidy, garbniki, kleje roślinne (śluz), saponiny oraz witaminę C, nie zawiera alkaloidów. Dzięki wysokiej śluzu jest stosowana w leczeniu chorób płucnych, zwłaszcza w przypadkach chronicznego zapalenia oskrzeli.

>>Przeczytaj też: Uprawa ziół w ogrodzie: sadzenie i pielęgnacja

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.