Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hyzop lekarski

Hyzop lekarski

rozmaryn

Rozmaryn lekarski

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity

Kolendra siewna

Kolendra siewna

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Krwawnik pospolity

Achillea millefolium
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Krwawnik pospolity jest byliną z rodziny astrowatych. Występuje pospolicie w prawie całej Europie oraz częściowo w Azji oraz Ameryce. To pospolity chwast, rosnący w całej Polsce na nieużytkach, przydrożach, miedzach, pastwiskach, wzdłuż dróg, na nasypach kolejowych, polach i łąkach.

Krwawnik pospolity - opis

Krwawnik wytwarza liczne i rozbudowane korzenie w postaci kłącza (rozrastające się płytko pod powierzchnią ziemi), z którego wiosną wyrasta rozeta pierzastych liści, a potem długa prosta, wzniesiona, miękko owłosiona łodyga, dorastająca do 50–80 cm wysokości. Łodyga rozgałęzia się przy wierzchołku i zakończona jest kwiatostanami w kształcie płaskich baldachogron złożonych z pojedynczych koszyczków o barwie białej lub różowej. Krwawnik kwitnie od lipca do października.

Liście krwawnika są ciemnozielone, wąskie, podłużne, podwójnie lub potrójnie pierzaste, na łodydze rozmieszczone rzadko.

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Krwawnik - uprawa

Krwawnik pospolity może rosnąć w każdej ziemi, ale najlepiej rośnie na glebach żyźniejszych, zasobnych w azot. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i suche. Krwawnik jest całkowicie odporny na mróz. W ogrodzie za pomocą kłączy szybko się rozrasta i może zagłuszyć inne rośliny.
Krwawnik rozmnaża się przez nasiona wysiewane zaraz po ich zbiorze lub wiosną. Można też rozmnażać krwawnik wegetatywnie przez podział wiosną podziemnej części rośliny – kłącza.

Krwawnik zastosowanie

Krwawnik jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są kwiaty (kwiatostany) i ziele – surowiec zbiera się podczas kwitnienia, ścinając kilka cm nad ziemią i suszy w miejscu zacienionym i przewiewnym rozłożone cienką warstwą bądź powiązane w cienkie pęczki i zawieszone.
Krwawnik ma także zastosowanie jako roślina kosmetyczna - wyciąg z krwawnika dodawany jest do łagodzących i regenerujących maseczek, kremów i płynów do twarzy, jest też składnikiem szamponów i past do zębów.

Krwawnik zawiera garbniki, kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas izowalerianowy, glikozyd achilleinę, sole mineralne (zwłaszcza sole cynku i magnezu), cholinę, flawonoidy oraz olejek eteryczny, w skład którego wchodzą związki azulenowe.

Krwawnik działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie i słabo przeciwskurczowo. Pobudza też czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Krwawnik stosuje się głównie w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych objawiających się brakiem apetytu, wzdęciami, kurczami jelit, niestrawnością oraz w chorobie wrzodowej. Zewnętrznie krwawnik stosuje się do łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, a także na rany, aby przyspieszyć ich gojenie.

Zobacz też: Krwawnik wiązówkowaty

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.