Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Kozłek lekarski

Valeriana officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Kozłek lekarski to popularna roślina lecznicza z rodziny kozłkowatych (Valerianaceae). Kozłek znany jest również pod wieloma nazwami zwyczajowymi, m.in. waleriana, kocia trawa, biedrzan. W Polsce kozłek lekarski występuje pospolicie w lasach i sąsiadujących z nimi łąkach. Uprawiany jest także na skalę towarową w różnych rejonach kraju. W ogrodach kozłek lekarski sadzony jest rzadko, głównie w uprawach ekologicznych lub ogrodach ziołowych.

>>Przeczytaj też: Zioła w ogrodzie: poradnik jak uprawiać zioła

 

Kozłek lekarski uprawa

Kozłek lekarski ma umiarkowane wymagania glebowe, jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych, zasobnych w próchnicę i wapń, na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Z uwagi na swoje rozmiary (może dorastać do 150 cm wysokości, a nawet więcej) wymaga odpowiednio dużo miejsca do wzrostu (sadzi się go w rozstawie 40x40 cm).

 

Ze względu na długi okres wegetacji kozłek lekarski uprawia się najczęściej z rozsady, przygotowanej w sierpniu. Rośliny sadzi się na miejsce stałe jesienią (pod koniec września) lub wiosną (w kwietniu). Można także wysiewać nasiona bezpośrednio do gruntu.

Z uwagi na swoje duże rozmiary kozłek lekarski jest rośliną wymagająca nawożenia. Najlepiej zastosować uniwersalne nawozy mineralne używane do nawożenia innych roślin w warzywniku. Warto obrywać powstające kwiatostany kozłka lekarskiego, gdyż sprzyja to rozwojowi korzeni, które są surowcem zielarskim.

Korzeń kozłka lekarskiego

Surowcem leczniczym jest korzeń kozłka lekarskiego (Radix valerianae), stosowany głównie jako łagodny środek uspokajający oraz ułatwiający zasypianie. Zbiór korzeni przeprowadza się jesienią po zakończeniu wegetacji.

>>Przeczytaj też: Kozłek lekarski - właściwości lecznicze i zastosowanie kozłka (waleriany)

Poznaj inne zioła:

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.