Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity

melisa

Melisa lekarska

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Kocanki piaskowe

Helichrysum arenarium
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Kocanki piaskowe to niewielka bylina, rosnąca dziko na glebach ubogich, suchych i piaszczystych w lasach, zaroślach i przydrożach. Dorasta do 10-30 cm wysokości. Czasem sadzona jest w ogrodach, jednak rzadko. Ze względu na cenne właściwości lecznicze, kocanki piaskowe są uprawiane jako rośliny lecznicze.
Kocanki piaskowe wpisano w Polsce na listę roślin podlegających częściowej ochronie gatunkowej, dlatego też surowiec leczniczy pochodzi jedynie z upraw.

Kocanki piaskowe - opis

Kocanki piaskowe mają zarówno łodygę, jak i drobne liście pokryte gęstym kutnerem, który nadaje roślinie srebrzystozielony kolor. Od lipca do października na szczycie łodygi pojawiają się drobne, żółte, kuliste kwiaty. Nazwa łacińska Helichrysum nawiązuje do koloru kwiatów i pochodzi od greckich słów: helios – słońce oraz chrysos – złoto. Roślina należy do rodziny złożonych (Asteraceae), jednak jej kwiaty zbudowane są jedynie z kwiatów rurkowatych, brak jest natomiast kwiatów języczkowych. Kwiatostany i łodygi wykorzystywane są czasem jako materiał na suche bukiety (podobnie jak bardzo popularne kocanki ogrodowe).

Kocanki - surowiec zielarski

Surowcem leczniczym są kwiatostany kocanek piaskowych (Inflorescentia Helichrysi), które zbierane są bez szypułek, na początku lub w pełni kwitnienia. Zbyt późno zebrane kwiatostany rozpadają się podczas suszenia.
Kocanki piaskowe zawierają glikozydy, garbniki, kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy oraz olejek eteryczny. Działają żółciopędnie, moczopędnie i lekko przeczyszczająco. Kwiatostany wykorzystywane są jako składnik mieszanek ziołowych, stosowanych w kamicy żółciowej oraz zapaleniu pęcherzyka żółciowego oraz chorobach wątroby, pęcherza i nerek.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.