Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Cykoria podróżnik

Cykoria podróżnik

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity

Ogórecznik lekarski

Ogórecznik lekarski

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Kminek = kminek zwyczajny

Carum carvi
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Kminek zwyczajny rośnie dziko w całej Polsce przy drogach, na miedzach, łąkach i pastwiskach, ale jest również uprawiany w ogródkach przydomowych i na działkach.

 

Kminek zwyczajny

 

Kminek zwyczajny to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy rozetę pierzastych liści rozesłanych na ziemi, a w roku kolejnym – rozgałęzioną łodygę wysokości do 80–100 cm. Kminek kwitnie w maju lub w czerwcu. Drobne, białe kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany umieszczone na końcach łodyg. Kminek to roślina miododajna.

Nasiona kminku

Drobne brązowe owoce kminku, zwane potocznie nasionami, to powszechnie znana i używana przyprawa. Owoce kminku dojrzewają pod koniec czerwca. Zawierają olejek lotny, który nadaje im charakterystyczny korzenny zapach i ostry smak.

 

Kminek uprawa

 

Kminek zwyczajny rozmnaża się przez nasiona wysiewane na początku lipca (zaraz po zbiorze nasion) bezpośrednio do gruntu w rowki o głębokości 1–1,5 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 25 cm. Nasiona kiełkują po około tygodniu. W okresie wzrostu należy odchwaszczać i spulchniać międzyrzędzia.

Kminek wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, o dużej zawartości wapnia oraz słonecznego stanowiska (rośliny uprawiane w miejscach mniej słonecznych zawierają mniej olejków eterycznych).

>>Przeczytaj też: Jak założyć ogródek ziołowy. Zioła w ogrodzie - poradnik

Nasiona kminku zbiera się w drugim roku uprawy w pierwszej połowie lipca, gdy rośliny przybierają czerwonobrunatnawą barwę, a owoce w baldachach środkowych dają się z łatwością odrywać palcami. Nasiona łatwo osypują się, dlatego kminek należy zbierać ostrożnie, by nie utracić nasion. Łodygi kminku ścina się, wiąże w małe snopki i okrywa papierowym workiem, po czym suszy na podłodze wyłożonej papierem ustawiając snopki obok siebie wierzchołkami do góry. Po wysuszeniu owoce ociera się w rękach i oczyszcza na sicie. Wysuszone nasiona przechowuje się w papierowych lub płociennych woreczkach.

 

Kminek zwyczajny - roślina lecznicza

Kminek zwyczajny to także roślina lecznicza. Surowcem są owoce kminku (Fructus Carvi). Kminek ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Stosuje się go przy nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach i utracie apetytu. Olejki eteryczne zawarte w owocach kminku działają toksycznie na robaki jelitowe. Kminek to roślina mlekopędna, zalecana kobietom karmiącym.

 

>>Przeczytaj też: Kminek zwyczajny - właściwości lecznicze i zastosowanie kminku

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.