Kminek zwyczajny - Carum carvi

2022-06-27 11:39

Kminek zwyczajny rośnie dziko w całej Polsce przy drogach, na miedzach, łąkach i pastwiskach, ale jest również uprawiany w ogródkach przydomowych i na działkach.

Kminek zwyczajny
Autor: Gettyimages Kminek zwyczajny

Spis treści

  1. Kminek zwyczajny
  2. Nasiona kminku
  3. Kminek uprawa
  4. Kminek zwyczajny - roślina lecznicza

Kminek zwyczajny

Kminek zwyczajny to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku tworzy rozetę pierzastych liści rozesłanych na ziemi, a w roku kolejnym – rozgałęzioną łodygę wysokości do 80–100 cm. Kminek kwitnie w maju lub w czerwcu. Drobne, białe kwiaty zebrane są w baldachowate kwiatostany umieszczone na końcach łodyg. Kminek to roślina miododajna.

Nasiona kminku

Drobne brązowe owoce kminku, zwane potocznie nasionami, to powszechnie znana i używana przyprawa. Owoce kminku dojrzewają pod koniec czerwca. Zawierają olejek lotny, który nadaje im charakterystyczny korzenny zapach i ostry smak.

Kminek uprawa

Kminek zwyczajny rozmnaża się przez nasiona wysiewane na początku lipca (zaraz po zbiorze nasion) bezpośrednio do gruntu w rowki o głębokości 1–1,5 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 25 cm. Nasiona kiełkują po około tygodniu. W okresie wzrostu należy odchwaszczać i spulchniać międzyrzędzia.

Kminek wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej, o dużej zawartości wapnia oraz słonecznego stanowiska (rośliny uprawiane w miejscach mniej słonecznych zawierają mniej olejków eterycznych).

>>Przeczytaj też: Zioła na balkonie, tarasie i parapecie

Nasiona kminku zbiera się w drugim roku uprawy w pierwszej połowie lipca, gdy rośliny przybierają czerwonobrunatnawą barwę, a owoce w baldachach środkowych dają się z łatwością odrywać palcami. Nasiona łatwo osypują się, dlatego kminek należy zbierać ostrożnie, by nie utracić nasion. Łodygi kminku ścina się, wiąże w małe snopki i okrywa papierowym workiem, po czym suszy na podłodze wyłożonej papierem ustawiając snopki obok siebie wierzchołkami do góry. Po wysuszeniu owoce ociera się w rękach i oczyszcza na sicie. Wysuszone nasiona przechowuje się w papierowych lub płóciennych woreczkach.

Kminek zwyczajny - roślina lecznicza

Kminek zwyczajny to także roślina lecznicza. Surowcem są owoce kminku (Fructus Carvi). Kminek ma właściwości wiatropędne i rozkurczowe. Stosuje się go przy nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach i utracie apetytu. Olejki eteryczne zawarte w owocach kminku działają toksycznie na robaki jelitowe. Kminek to roślina mlekopędna, zalecana kobietom karmiącym.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Wysokość 80 cm - 1 m
Kategoria Zioła
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Zioła w domu i na balkonie