Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Pachnotka zwyczajna

Pachnotka zwyczajna

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

rozmaryn

Rozmaryn lekarski

Mydlnica lekarska

Mydlnica lekarska

Zioła
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jasnota biała

Lamium album
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jasnota biała, zwana także białą pokrzywą, jest rozpowszechniona w Europie, także w Polsce. Rośnie na łąkach, ugorach, w zaroślach, przy drogach, na nieużytkach. Jest traktowana jako chwast. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

Jasnota biała – opis

Jasnota biała jest byliną o wzniesionej, nierozgałęzionej, w przekroju czterokanciastej łodydze, dorastającej do 60 cm wysokości. Wyglądem przypomina pokrzywę, ale w przeciwieństwie do niej nie parzy. Roślina tworzy pod ziemią rozgałęzione kłącze oraz podziemne rozłogi. Postrzępione, zielone, delikatnie owłosione liście ułożone są na łodydze naprzeciwlegle. Mają jajowaty lub sercowaty kształt i grubo piłkowane brzegi. Wydzielają charakterystyczny zapach.
Kwitnienie jasnoty białej rozpoczyna się w kwietniu i trwa do września (czasem nawet do listopada). Kwiaty są drobne, dwuwargowe, wydzielają słodki zapach, wyrastają pionowo w okółkach w kątach liści. Jasnota jest rośliną miododajną. Owocem jasnoty białej jest poczwórna rozłupnia. Nasiona rozsiewane są przez mrówki

Jasnota biała – warunki uprawy

Jasnota biała najlepiej rośnie na glebach wilgotnych, żyznych, próchniczych, zasobnych w azot. Roślina lubi miejsca zacienione. Rozmnaża się ją wegetatywnie, przez podziemne rozłogi i rozgałęzione kłącza.

Jasnota biała – zastosowanie

Jasnota biała jest rośliną leczniczą, wykazuje właściwości przeciwkrwotoczne, powlekające i łagodne przeciwzapalne. Stosuje się ją przy schorzeniach układu oddechowego, pokarmowego, dolegliwościach kobiecych, a także przy uszkodzeniach skóry (na przykład na trudno gojące się rany).
Do celów leczniczych zbiera się kwiaty jasnoty (zbiór od maja do jesieni, kwiaty powinny być w pełni rozwinięte). Zawiera on flawonoidy, śluz, garbniki, olejek eteryczny, związki zasadowe i sole mineralne.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.