Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Szałwia lekarska ‘Purpurascens’

Szałwia lekarska ‘Purpurascens’ = szałwia purpurowa

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity

lubczyk

Lubczyk ogrodowy

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Hyzop lekarski

Hyssopus officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój: wyprostowany
Wysokość: do 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Hyzop lekarski
    Fot: photos.com
Opis:

Hyzop lekarski to niewysoki półkrzew, dorastający do 30 cm wysokości. Roślina ta znana jest również pod nazwami: izap lekarski czy józefek. Nazwa hyzop wywodzi się z arabskiego – azzof lub hebrajskiego ezob, co oznacza „święte ziele”.
Hyzop lekarski tworzy cienkie, wniesione łodygi, ma drobne, wąskie, lancetowate listki. W kątach liści na szycie łodygi w lipcu i sierpniu pojawiają się drobne białe, niebieskawe lub różowawe kwiaty. Ze względu na kwiaty hyzop bywa sadzony w ogrodach lub doniczkach jako roślina ozdobna i wabiąca pszczoły.
Hyzop lekarski ma cenne właściwości lecznicze i smakowe – jest doskonałą przyprawą kuchenną. Może rosnąć praktycznie na każdej ziemi ogrodowej (najlepiej o dużej zawartości wapnia), na stanowisku słonecznym.
Surowcem zielarskim jest ziele hyzopu (Herba Hyssopi) – ulistnione łodygi wraz z liśćmi, które zbiera się kilka razy w roku przy słonecznej pogodzie, a następnie suszy. Z suszonego ziela hyzopu przyrządza się napar.
Hyzop lekarski zmniejsza wydzielanie potu, działa także wykrztuśnie. Wykorzystywany jest w chorobach z gorączką i kaszlem. Poprawia również perystaltykę jelit i działa moczopędnie. Hyzop lekarski zwalnia także napięcie obwodowych naczyń krwionośnych, działa miejscowo przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i rozkurczowo.

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.