Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty

mięta

Mięta polna

Babka lancetowata

Babka lancetowata

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Zioła
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Czosnek czarny

Allium nigrum
Kategoria: Zioła
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 45 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Czosnek czarny to roślina wieloletnia należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Jest znana i ceniona na Bliskim Wschodzie. W Polsce czosnek czarny wciąż należy do mało znanych gatunków. Czosnek czarny dorasta do 60 cm wysokości. Ma równowąskie liście i białe kwiaty zebrane w baldachy. Kwitnie najczęściej od maja do czerwca.

Czosnek czarny preferuje miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Lubi gleby żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne. Nie lubi podłoży skrajnie suchych oraz podmokłych. Roślina może wymagać okrywania. Czosnek czarny sadzi się we wrześniu lub październiku. Rośnie szybko. W czasie sezonu warto roślinę sporadycznie podlewać i nawozić (2-3-krotnie – nawozami wieloskładnikowymi). Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest spulchnianie gleby oraz odchwaszczanie. Można go uprawiać na jednym stanowisku przez 2-3 lata, potem zaleca się zastosować zmianowanie. Pędy kwiatostanowe powinno się ścinać, aby nie osłabiały rośliny.

Czosnek czarny uprawia się głównie jako roślinę przyprawową i leczniczą. Jest dobrym dodatkiem do potraw. Nadaje mocnego smaku przyprawianym daniom. Działa antybakteryjnie, odkażająco i przeciwgrzybowo. Sadzony w różnych miejscach w ogrodzie może pozytywnie wpływać wzrost oraz zdrowotność innych gatunków. Odstrasza krety. Bywa mylony z czosnkiem czarnym sfermentowanym. Ten drugi to tradycyjny gatunek, którego ząbki pod wpływem procesów chemicznych i termicznych ulegają zaczernieniu.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.