Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski

Ogórecznik lekarski

Ogórecznik lekarski

bazylia grecka

Bazylia grecka

szałwia lekarska

Szałwia lekarska

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Cykoria podróżnik

Cichorium intybus
Kategoria: Zioła
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1 m - 1,2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cykoria podróżnik należy do rodziny astrowatych. Rośnie pospolicie na łąkach i nieużytkach, w ogrodach najczęściej traktowana jest jako chwast, mimo iż w okresie kwitnienia wygląda bardzo atrakcyjnie i z powodzeniem może stanowić piękny, błękitny akcent letnich rabat.

Cykoria podróżnik – opis

Cykoria podróżnik dorasta do wysokości 1-1,2 m, ma sztywną, lekko owłosioną, kanciastą łodygę, z której luźno wyrastają pojedyncze, wzniesione, cienkie pędy. Kwiaty cykorii rozwijają się latem (od lipca do września) na szczytach pędów i w kątach liści na łodygach bocznych. To jaskrawoniebieskie (rzadziej białe lub różowe), języczkowate kwiaty.

Cykoria roślina – uprawa

Cykoria podróżnik preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. W stosunku do podłoża nie jest wymagająca, ale najlepsza dla niej jest gleba żyzna, wilgotna, przepuszczalna, zasadowa. Może wprawdzie też rosnąć na bardziej suchym, piaszczysto-kamienistym terenie, ale wtedy jej kwiaty tracą intensywność zabarwienia.
Cykorię podróżnik rozmnaża się głównie przez nasiona wysiewane wprost do gruntu w połowie lata. Wschody pojawiają się po kilku dniach. Po wzejściu rośliny trzeba przerwać, zostawiając tylko najmocniejsze siewki.

Cykoria podróżnik właściwości lecznicze

Cykoria podróżnik wykorzystywana jest w medycynie naturalnej – ma cenne właściwości lecznicze. Ziele cykorii podróżnika zawiera substancje gorzkie, fitosterole, kwasy polifenolowe, goryczkę, ślady olejku eterycznego, śluz, sole mineralne, inulinę oraz witaminy z grupy B i C.
Jej odmiany użytkowe to cykoria sałatowa oraz cykoria siewna, której korzenia używa się przy produkcji kawy zbożowej.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.