Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity

Cząber ogrodowy

Cząber ogrodowy

mięta

Mięta polna

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Babka lancetowata

Plantago lanceolata
Kategoria: Zioła
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

  • Babka lancetowata
    Fot: photos.com
Opis:

Babka lecznicza – opis

Babka lancetowata, zwana także babką wąskolistną lub języczkami polnymi, to pospolita roślina, która rośnie na łąkach, przydrożach, pastwiskach i polanach, a także ogrodowych trawnikach, gdzie jest trudnym do wytępienia chwastem.
Babka lancetowata to niewysoka bylina, dorastająca do 40 cm wysokości. Liście lancetowate mają od 5 do 20 cm długości, są podłużne, lancetowate, z widocznym podłużnym unerwieniem (żyłkami). Liście zebrane są w rozetę, z której środka wyrasta jedna (lub kilka) bezlistna łodyga do 40-50 cm wysokości. Na jej końcu roślina tworzy kłosowate, niewielkie kwiatostany. Babka zwyczajna kwitnie od maja do września.

Babka lancetowata właściwości lecznicze

Babka wąskolistna to cenna roślina lecznicza, znana od bardzo dawna w lecznictwie ludowym. Surowcem zielarskim są liście babki lancetowatej (Folium Plantaginis lanceolatae) lub rzadziej cała roślina (Herba Plantaginis). Surowiec zawiera wiele cennych substancji, m.in. aukubinę, substancje śluzowe, pektyny, garbniki, kwasy: fumarowy, benzoesowy, cynamonowy, waniliowy, sole mineralne (w tym sole cynku i krzemionkę), flawonoidy (bajkaleina, skutelareina), a także witaminę C.

 

>>Przeczytaj też: Babka lancetowata – właściwości i zastosowanie lecznicze


Babka wąskolistna zioło

Odwar i napar z liści babki lancetowatej stosowane są wewnętrznie przy nieżytach górnych dróg oddechowych oraz stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Pobudzają wytwarzanie śluzu w oskrzelach, co wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych.

Babka roślina na rany

Babka lecznicza zewnętrznie stosowana jest do płukania gardła oraz w leczeniu stanów zapalnych skóry, trudno gojących się ran, skaleczeń (przyspiesza gojenie się ran), oparzeń, owrzodzeń, ukąszeń owadów, a także zapalenia spojówek.

 

>>Przeczytaj też: Rośliny lecznicze i zioła rosnące w ogrodach

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.