Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Bylica boże drzewko

Bylica boże drzewko

rozmaryn

Rozmaryn lekarski

Trybula ogrodowa

Trybula ogrodowa = Trybuła ogrodowa

bazylia

Bazylia pospolita = Bazylia właściwa

Zioła
lista roślin
fot: photos.com

Arcydzięgiel litwor

Archangelica officinalis
Kategoria: Zioła
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonkawa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł
Opis:

Arcydzięgiel litwor to dwuletnia roślina lecznicza, należąca do rodziny selerowatych, dawniej baldaszkowatych (Apiaceae). Roślina ta ma wiele nazw zwyczajowych i ludowych, m.in. angelika, dzięgiel lekarski, dzięgiel wielki, anielskie ziele, archangielski korzeń czy anielski korzeń, litwor, ziele Ducha Świętego. Nazwa rośliny wywodzi się podobno od archanioła Gabriela.
Arcydzięgiel litwor to wysoka roślina, dorastająca nawet do 3 m wysokości. Tworzy grubą rozgałęziającą się łodygę, pustą w środku. Z międzywęźli wyrastają osadzone na długich ogonkach, duże, 3-4-krotnie pierzaste liście.
Surowcem zielarskim jest korzeń arcydzięgla litworu (Radix Archangelicae). Korzenie wykopuje się jesienią lub wczesną wiosną. Po wysuszeniu przyrządza się z nich odwary. Korzeń arcydzięgla zawiera eteryczny olejek arcydzięglowy (Archangelicae oleum), a także pochodne kumaryny (ostenol, angelicyna, umbeliferon), kwasy organiczne, flawonoidy, pektyny, garbniki, cukry, żywice, sitosterol. Odwar z korzenia arcydzięgla działa pobudzająco na trawienie, wiatropędnie, przeciwskurczowo, tonizująco, także wzmacniająco, uspokajająco, wykrztuśnie, moczopędnie. Olejek z arcydzięgla działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Jest także stosowany w dolegliwościach reumatycznych i zapaleniu korzonków.

Galeria zdjęć:

  • Arcydzięgiel litwor
    Fot: photos.com
Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.