Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Rabarbar dłoniasty

Rabarbar dłoniasty

Por

Por

Karczoch

Karczoch zwyczajny

fasola zwyczajna

Fasola zwyczajna

Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Melon

Cucumis melo
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Melon to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). W środowisku naturalnym porasta regiony o cieplejszym klimacie – Afrykę, Azję i Australię. W Polsce uprawia się go pod osłonami. Warzywo ma pokrój płożący. Wytwarza długie pędy pokryte dłoniastymi liśćmi. Żółte kwiaty wyrastają z kątów liści. Owocem melona jest okrągła bądź wydłużona jagoda. Może mieć różny kształt i ubarwienie. Najczęściej uprawia się melony z grupy Galia, kasaba, zimowe i kantalupy.

Melony powinno się uprawiać pod osłonami (szklarnie, tunele). To rośliny światłolubne i ciepłolubne. Optymalna temperatura w czasie kwitnienia i owocowania wynosi 28 st. C. Melon lubi podłoża próchniczne, wzbogacone obornikiem lub kompostem o odczynie zbliżonym do obojętnego. Pod warstwą gleby zaleca się wyłożyć podkład grzejny (słoma, nawóz koński). W nieodpowiednich warunkach roślina wykształca mniejsze, słabiej wybarwione i mniej smaczne owoce.

Melony uprawia się z rozsady. Nasiona należy wysiewać (od wiosny do lata) do skrzyń z próchniczą ziemią. Pojemniki przez cały okres produkcji (5-6 tygodni) powinny znajdować się w ogrzewanym pomieszczeniu. Gdy sadzonki wytworzą po kilka liści, warto je podciąć (za drugim liściem), aby rozkrzewiły się. Po upływie kilku dni można przesadzić je na miejsce stałe. Rozstawa wynosi ok. 100 x 70 cm. Ważnymi zabiegami pielęgnacyjnymi jest regularne podlewanie, nawożenie (fosforem i potasem) oraz wietrzenie pomieszczeń w czasie upałów. Melony często zapyla się ręcznie.

Melon jest ceniony jako owoc deserowy. Można spożywać go na surowo lub po przetworzeniu (np. w formie dżemów). Wyciągi z melonów stosuje się w przemyśle kosmetycznym.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.