Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cykoria endywia = endywia

Cichorium endivia
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Endywia jest spokrewniona z cykorią sałatową, ale wyglądem przypomina sałatę liściową.

Cykoria endywia

Cykoria endywia to roślina jednoroczna lub dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dorasta do 1-1,5 m wysokości, ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. Łodyga zawiera sok mleczny. Na szczycie pędu lub w kątach liści tworzą się niebieskie kwiatostany - koszyczki. Cykoria endywia ma dwa rodzaje liści: dolne są pierzaste i długie, górne mają jajowaty kształt.
Endywia to niskokaloryczne warzywo liściowe, zawiera sole mineralne i witaminy, błonnik. Endywia pobudza apetyt. Gorzkawy smak zawdzięcza zawartości substancji gorzkiej – intubiny.

Cykoria liściowa uprawa

Endywia najlepiej rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej, dobrze uprawionej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Endywię uprawia się w drugim lub trzecim roku po oborniku. Warzywo ma niskie wymagania cieplne:  najlepiej rośnie w temperaturze od 10 do 20 st. C, znosi nawet lekkie przymrozki. Endywia uprawiana w zbyt wysokiej temperaturze jest bardziej gorzka.
Endywia nadaje się do uprawy wczesnowiosennej lub poplonowej (po rzodkiewce, kalarepie i innych wczesnych warzywach, oprócz sałat i cykorii). Uprawia się ją z siewu bezpośrednio do gruntu bądź z rozsady. Nasiona wysiewa się pod koniec czerwca lub na początku lipca, w rzędy odległe o 30 cm. Rozsadę sadzi się w rozstawie 30 x 40 cm.

>>Przeczytaj też: Warzywa na jesienne poplony: jakie warzywa wysiewać jesienią na poplon

W uprawie endywii konieczne jest systematyczne odchwaszczanie, podlewanie oraz spulchnianie gleby. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie endywii jest bielenie przed zbiorem. Zabieg ten powoduje, że środkowe liście stają się jasnozielone lub kremowe i mają delikatniejszy smak. Bielenie rozpoczyna się około dwa tygodnie przed zbiorem. Polega ono na ograniczeniu dostępu światła do liści - podnosi się liście zewnętrzne i związuje je (np. sznurkiem) – związywane liście muszą być suche.

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.