Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Ciecierzyca pospolita

Ciecierzyca pospolita

Sałata

Sałata

Kalafior

Kalafior

Marchew zwyczajna

Marchew zwyczajna

Warzywa
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Cykoria endywia = endywia

Cichorium endivia
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Endywia jest spokrewniona z cykorią sałatową, ale wyglądem przypomina sałatę liściową.

Cykoria endywia

Cykoria endywia to roślina jednoroczna lub dwuletnia, należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). Dorasta do 1-1,5 m wysokości, ma wzniesiony i lekko rozłożysty pokrój. Łodyga zawiera sok mleczny. Na szczycie pędu lub w kątach liści tworzą się niebieskie kwiatostany - koszyczki. Cykoria endywia ma dwa rodzaje liści: dolne są pierzaste i długie, górne mają jajowaty kształt.
Endywia to niskokaloryczne warzywo liściowe, zawiera sole mineralne i witaminy, błonnik. Endywia pobudza apetyt. Gorzkawy smak zawdzięcza zawartości substancji gorzkiej – intubiny.

Cykoria liściowa uprawa

Endywia najlepiej rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej, dobrze uprawionej, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Stanowisko powinno być słoneczne i zaciszne. Endywię uprawia się w drugim lub trzecim roku po oborniku. Warzywo ma niskie wymagania cieplne:  najlepiej rośnie w temperaturze od 10 do 20 st. C, znosi nawet lekkie przymrozki. Endywia uprawiana w zbyt wysokiej temperaturze jest bardziej gorzka.
Endywia nadaje się do uprawy wczesnowiosennej lub poplonowej (po rzodkiewce, kalarepie i innych wczesnych warzywach, oprócz sałat i cykorii). Uprawia się ją z siewu bezpośrednio do gruntu bądź z rozsady. Nasiona wysiewa się pod koniec czerwca lub na początku lipca, w rzędy odległe o 30 cm. Rozsadę sadzi się w rozstawie 30 x 40 cm.

>>Przeczytaj też: Warzywa na jesienne poplony: jakie warzywa wysiewać jesienią na poplon

W uprawie endywii konieczne jest systematyczne odchwaszczanie, podlewanie oraz spulchnianie gleby. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie endywii jest bielenie przed zbiorem. Zabieg ten powoduje, że środkowe liście stają się jasnozielone lub kremowe i mają delikatniejszy smak. Bielenie rozpoczyna się około dwa tygodnie przed zbiorem. Polega ono na ograniczeniu dostępu światła do liści - podnosi się liście zewnętrzne i związuje je (np. sznurkiem) – związywane liście muszą być suche.

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.