Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Seler naciowy

Seler naciowy

Szczaw zwyczajny

Szczaw zwyczajny

Kalafior

Kalafior

Kapusta pekińska

Kapusta pekińska

Warzywa
lista roślin
fot: photos.com

Chrzan pospolity

Armoracia rusticana
Kategoria: Warzywa
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Chrzan pospolity to bylina z rodziny kapustowatych, pospolicie występująca w całej Polsce, często traktowana jako chwast.

Chrzan pospolity - roślina przyprawowa

Chrzan pospolity jest powszechnie używany jako roślina przyprawowa. Zawiera bardzo dużo witaminy C, witaminy P oraz soli mineralnych. Ostry smak chrzanu nadają mu związki siarki. Chrzan pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i ułatwia trawienie, dlatego doskonale nadaje się jako dodatek do tłustych i ciężkostrawnych dań mięsnych.
Główną częścią rośliny są widoczne nad ziemią duże, zielone liście o lekko ząbkowanych krawędziach, ale chrzan uprawia się przede wszystkim dla białych, grubych, palowych korzeni.

 

Chrzan uprawa

 

Chrzan pospolity rozmnaża się przez sadzonki korzeniowe pobrane z korzeni bocznych pociętych na odcinki długości około 20 cm. Sadzonki sadzi się wiosną lub jesienią w rzędy co 60 cm, umieszczając sadzonki korzeniowe ukośnie na taką głębokość, by górny czubek korzeni był około 3 cm pod powierzchnią ziemi.
Do uprawy chrzanu najlepsze są gleby głęboko uprawiane, spulchnione i zasobne w próchnicę, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste. Chrzan nie udaje się natomiast na glebach podmokłych i nieprzepuszczalnych. Stanowisko do uprawy chrzanu powinno być umiarkowanie wilgotne i zacienione. Korzenie chrzanu uprawianego na silnie nasłonecznionych stanowiskach mogą mieć żółte plamy. Brak wody może wpłynąć niekorzystnie na korzenie.
Chrzan rozrasta się bardzo szybko i dobrze zimuje w gruncie.

>>Przeczytaj też: Uprawa chrzanu w ogrodzie. CHRZAN pospolity w przydomowym ogrodzie warzywnym

Jak sadzić chrzan

Sadzonki chrzanu sadzi się wiosną lub jesienią w rzędy co 60 cm, umieszczając sadzonki korzeniowe ukośnie na taką głębokość, by górny czubek korzeni był około 3 cm pod powierzchnią ziemi.

Najlepszy aromat mają liście zerwane wiosną i wczesnym latem. Korzenie zbiera się jesienią, kiedy liście chrzanu zaczynają żółknąć. Do spożycia najlepsze są korzenie roślin młodych, starsze często są zdrewniałe. W sezonie chrzan należy odchwaszczać i podlewać.

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.