Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiciokrzew przewiercień

Wiciokrzew przewiercień

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik wielkokwiatowy

Wiciokrzew Browna GOLDEN TRUMPET

Wiciokrzew Browna GOLDEN TRUMPET

Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł
Opis:

Winobluszcz pięciolistkowy jest silnie rosnącym pnączem zrzucającym liści na zimę. Należy do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej.
Za pomocą przylg, korzeni czepnych i rozwidlonych, wijących wąsów czepia się podpór i wspina samoczynnie. Młode pędy są czerwonawe.

Liście są złożone zazwyczaj z 5 eliptycznych liści 4–10 cm długości, z wierzchniej strony zielonych, od spodu szarozielonych, na brzegu grubo piłkowanych. Jesienią liście przebarwiają się na szkarłatnoczerwono. Pędy osiągają 10–20 m długości (roczne przyrosty wynoszą ok. 1–2 m).

Kwiaty są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu VII i na początku VIII, są miododajne. Po przekwitnieniu pojawiają się granatowe, z woskowym nalotem, okrągłe owoce (jagody) o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Winobluszcz pięciolistkowy nadaje się do obsadzania ogrodzeń (na przykład siatek), okrywania ścian, altan, pergoli i innych podpór. Jest całkowicie mrozoodporny, mało wymagający. Można go sadzić także na balkonach.
Jeśli roślina nie jest posadzona przy podporze, wtedy rosnąc pokrywa szczelnie powierzchnię gleby.

Winobluszcz pięciolistkowy może rosnąć w słońcu, półcieniu lub cieniu, na przeciętnych przepuszczalnych glebach. Jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym intensywniej przebarwiają się jesienią na szkarłatnoczerwony kolor.

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Galeria zdjęć:

 • Fot: Magdalena Michalak
 • Fot: Magdalena Michalak
 • Fot: Magdalena Michalak
 • Fot: Magdalena Michalak
 • Fot: Magdalena Michalak
 • 823d85f2c4.jpeg
  Fot: Dosia
 • _5118696.JPG
  Fot: joanna
 • DSC00944 [800x600].JPG
  Fot: Cecylia Dyrek
 • DSC00951 [800x600].JPG
  Fot: Cecylia Dyrek
 • DSC00536 [800x600].JPG
  Fot: Cecylia Dyrek
 • zaroślowy (2).JPG
  Fot: floramis
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: pnącze
Komentarze (20)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.