Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Krakowiak'

Powojnik 'Krakowiak'PBR

Powojnik Kaiser

Powojnik 'Kaiser'

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Przywarka japońska

Przywarka japońska

Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Winobluszcz pięciolistkowy

Parthenocissus quinquefolia
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Winobluszcz pięciolistkowy nazywany jest tradycyjnie dzikim winem. Pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Jest ekspansywny.

Winobluszcz pięciolistkowy - opis

Winobluszcz pięciolistkowy to silnie, odporne pnącze rośnie szybko - około 1–2 m rocznie.  Pędy dorastają do 10–20 m długości. Wspinają się za pomocą przylg, korzeni czepnych i rozwidlonych, wijących wąsów. Liście są złożone z pięciu podłużnych piłkowanych i ostro zakończonych listków długości 4–10 cm. Ich górna powierzchnia jest ciemnozielona, a spód szarawy. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo, purpurowo, szkarłatnoczerwono. Opadają przed zimą.

Kwiaty winobluszczu pięciolistkowego są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu lipca i na początku sierpnia, są miododajne. Owoce to okrągłe jagody, granatowe z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Młode pędy są czerwonawe.

>>Przeczytaj też: Winobluszcz pięciolistkowy: czy ma trujące owoce?

Winobluszcz pięciolistkowy - odmiany

W ofercie szkółkarskiej można znaleźć wartościowe i dobrze rosnące odmiany winobluszczu pięciolistkowego, np.:

  • 'Monham’  o pstrych zielono-kremowych liściach jesienią przebarwiających się na szkarłatnoróżowo,
  • ‘Troki’ o liściach soczyście zielonych, jesienią szkarłatnych, która wspina się owijając wąsami (słabo trzyma się ścian, dobra do obsadzania altan, ogrodzeń pergoli)
  • 'Yellow Wall' o liściach dużych, matowych, wiosną i latem zielonych, jesienią intensywnie żółtych,
  • odmiana murowa o silnych przylgach (najlepsza do obsadzania murów).

Winobluszcz pięciolistkowy - uprawa

Winobluszcz pięciolistkowy jest niewybredny. Może rosnąć w słońcu, półcieniu lub cieniu, na przeciętnych przepuszczalnych glebach. Jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym jesienią przebarwiają się  intensywniej - na szkarłatnoczerwono.

Na pędach winobluszczu bardzo łatwo powstają korzenie przybyszowe – dzięki temu bez problemu można rozmnożyć winobluszcz przygotować sadzonki pędowe. Najlepiej pobierać je późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16 st. C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać winobluszcz, przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Winobluszcz pięciolistkowy - zastosowanie w ogrodzie

Winobluszcz pięciolistkowy nadaje się do obsadzania ogrodzeń, okrywania ścian, altan, pergoli i innych podpór. Jest całkowicie mrozoodporny, mało wymagający. Można go sadzić także na balkonach i tarasach, ale tylko w dużych skrzyniach lub innych pojemnikach – jeśli ziemi (substancji odżywczych) będzie zbyt mało, roślina będzie się przebarwiać już w sierpniu. Może też chorować. Rzadko wykorzystuje się winobluszcz jako roślinę okrywową, a szkoda, bo jego pędy szybko i ściśle pokrywają podłoże. Sprawdza się też na skarpach, których powierzchnię skutecznie wzmacnia.

>>Przeczytaj też: Pnącza na ściany. Polecane gatunki pnączy do obsadzania ścian

Tekst: Anna Skórkowska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (23)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.