Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński

Powojnik ‘Hania’

Powojnik ‘Hania’

Bluszcz pospolity 'Arborescens'

Bluszcz pospolity 'Arborescens'

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Lonicera peryclimenum 'Serotina'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnącze
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: bordowozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowoczerwono-kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' to bardzo dekoracyjne pnącze ogrodowe o kolorowych i pachnących kwiatach. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' jest bardzo popularny i często sadzony w ogrodach z uwagi na łatwą pielęgnację, małe wymagania, dużą tolerancję do warunków oraz niezwykłą urodę.

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' dorasta do 3-5 m wysokości (roczne przyrosty mogą osiągać nawet 1 m). Liście są bordowozielone.
Wiciokrzew pomorski 'Serotina' zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kończy we wrześniu. Kwiaty powstają zwykle na końcach pędów, są rurkowate, na zewnątrz fioletowoczerwone, wewnątrz kremowe, dodatkowo pięknie i subtelnie pachną. Pod koniec lata na miejscu kwiatów pojawiają się czerwone, błyszczące kuliste owoce, które pozostają na pędach aż do przymrozków.

Przeczytaj też: Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

Wiciokrzew pomorski uprawa i pielęgnacja

Wiciokrzew potrzebuje stanowiska słonecznego. Toleruje różne typy podłoży, w tym przeciętne, średnio żyzne. Należy unikać jedynie sadzenia na glebach suchych oraz podmokłych. Wiciokrzew pomorski 'Serotina' warto posadzić przy podporze, kratce lub altanie. W pierwszych latach można mu pomóc się wspinać przywiązując pędy.

Od wiosny do jesieni należy pnącze podlewać w czasie bezdeszczowej pogody. W czasie sezonu wegetacyjnego rośliny zaleca się nawozić. 

Wiciokrzew pomorski 'Serotina' doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych a także półcienistych. Nie jest wymagający co do podłoża, zadowoli się każdą ziemią ogrodową. Z powodzeniem zimuje nawet podczas surowych mrozów. Można go także sadzić w doniczkach na balkonie lub tarasie. Nie wymaga cięcia, poza przycinaniem starych, suchych oraz zbyt długich pędów.

Przeczytaj też: Czy wiciokrzew przemarzł zimą?

Poznaj inne gatunki i odmiany wiciokrzewów:

 

 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.