Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Kokornak wielkolistny

Kokornak wielkolistny

Powojnik 'Diamond Ball'

Powojnik 'Diamond Ball' PBR

powojnik mandżurski

Powojnik mandżurski

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew Browna

Lonicera x brownii
Kategoria: Pnącza
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: niebieskozielona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiciokrzew Browna to popularne, długo kwitnące pnącze ogrodowe. Wiciokrzew Browna to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Lonicera hirsuta z Lonicera sempervirens.
Wiciokrzew Browna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Idealna gleba dla tego pnącza powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak wiciokrzew Browna jest bardzo tolerancyjny i odporny. Źle będzie rósł jedynie na glebach bardzo kwaśnych, suchych lub ciężkich i gliniastych.
Wiciokrzew Browna doskonale wygląda posadzony przy altanie, pergoli, płocie lub ogrodzeniu. Szybko się rozrasta,  roczne przyrosty mogą wynosić nawet 1 m, dorasta maksymalnie do 5 m długości. Z uwagi na dużą mrozoodporność, często jest sadzony także w donicach na balkonach lub tarasach przy kratkach lub innych podporach.
Rurkowate kwiaty wiciokrzewu Browna zebrane są w trzykwiatowe wierzchotki, ułożone parami w kątach liści lub w główki na szczytach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być złociste, miedziane, pomarańczowe lub czerwone, są delikatnie pachnące, pojawiają się od czerwca do września. Liście są najczęściej zielone lub niebieskozielone, ale u niektórych odmian mogą mieć również inne barwy. Są jajowate lub owalne, całobrzegie. Liście podkwiatowe są tarczowato zrośnięte. Dekoracyjne są również jego kuliste, błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce – pojawiają się od sierpnia do października.
Wiciokrzew Browna co kilka lat wymaga cięcia odmładzającego, aby skrócić zbyt długie i stare pędy oraz pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. Pnącze to można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.