Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik wielkokwiatowy

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca

powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

róża pnąca

Róża pnąca

Pnącza

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiciokrzew Browna

Lonicera x brownii
Kategoria: Pnącza
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona, niebieskozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Opis:

Wiciokrzew Browna to popularne, długo kwitnące pnącze ogrodowe. Wiciokrzew Browna to mieszaniec powstały ze skrzyżowania Lonicera hirsuta z Lonicera sempervirens.
Wiciokrzew Browna jest łatwy w uprawie, dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Idealna gleba dla tego pnącza powinna być żyzna i przepuszczalna, jednak wiciokrzew Browna jest bardzo tolerancyjny i odporny. Źle będzie rósł jedynie na glebach bardzo kwaśnych, suchych lub ciężkich i gliniastych.
Wiciokrzew Browna doskonale wygląda posadzony przy altanie, pergoli, płocie lub ogrodzeniu. Szybko się rozrasta,  roczne przyrosty mogą wynosić nawet 1 m, dorasta maksymalnie do 5 m długości. Z uwagi na dużą mrozoodporność, często jest sadzony także w donicach na balkonach lub tarasach przy kratkach lub innych podporach.
Rurkowate kwiaty wiciokrzewu Browna zebrane są w trzykwiatowe wierzchotki, ułożone parami w kątach liści lub w główki na szczytach pędów. W zależności od odmiany, kwiaty mogą być złociste, miedziane, pomarańczowe lub czerwone, są delikatnie pachnące, pojawiają się od czerwca do września. Liście są najczęściej zielone lub niebieskozielone, ale u niektórych odmian mogą mieć również inne barwy. Są jajowate lub owalne, całobrzegie. Liście podkwiatowe są tarczowato zrośnięte. Dekoracyjne są również jego kuliste, błyszczące pomarańczowo-czerwone owoce – pojawiają się od sierpnia do października.
Wiciokrzew Browna co kilka lat wymaga cięcia odmładzającego, aby skrócić zbyt długie i stare pędy oraz pobudzić roślinę do intensywniejszego kwitnienia. Pnącze to można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub przez odkłady poziome.

Galeria zdjęć:

  • Wiciokrzew Browna
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.