Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik wielkokwiatowy

Powojnik południowy

Powojnik południowy

powojnik 'Vistula'

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR

Pnącza
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Rodochiton

Rhodochiton atrosanguineum
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-purpurowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Rodochiton to interesujące pnącze o ozdobnych liściach i kwiatach. W krajach o cieplejszym klimacie żyje kilka lat, w Polsce jest uprawiane jako roślina jednoroczna. Ze względu na łatwość uprawy w pojemnikach, doskonale nadaje się do ozdoby balkonów i tarasów.

Rodochiton osiąga zwykle 80–150 cm wysokości. Ma zielone, sercowate liście z purpurowymi przebarwieniami. Jego kwiaty mają parasolowato-rurkowaty kształt i różowy kolor. Są osadzone na długich szypułkach. Rodochiton kwitnie zazwyczaj od czerwca do października.
Rodochiton należy uprawiać w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Optymalne są wystawy wschodnie i zachodnie (na południowych może ulegać poparzeniu, a w dodatku uprawa jest bardziej pracochłonna). Pnącze preferuje podłoża zasobne, próchnicze, dobrze utrzymujące wilgoć o lekko kwaśnym odczynie. Może to być podłoże torfowe z dodatkiem ziemi ogrodowej i gliny.

Rodochiton najczęściej uprawia się z nasion (rzadziej można nabyć sadzonki), wysiewanych wczesną wiosną do naczynia z wilgotną watą. Dopiero po kilkunastu dniach strzępki waty z nasionami przenosi się do pojemników z żyzną ziemią. Nasiona można wysiać bezpośrednio do donic, jednak gatunek ten słabo kiełkuje. W pełni uformowane sadzonki przenosi się na zewnątrz od drugiej połowy maja (nie lubią spadku temperatury poniżej 5 st. C).
Rodochiton dobrze wygląda uprawiany zarówno w wiszących donicach, jak i wolnostojących pojemnikach (wtedy warto zapewnić mu podporę, na której będą owijały się pędy).

Przez cały okres wegetacyjny roślinę należy regularnie podlewać i zasilać stosując nawozy wieloskładnikowe. Nie powinno się dopuszczać do całkowitego przysychania podłoża. Młode pnącze można uszczykiwać, aby pobudzić lepsze krzewienie.


Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.