Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Najpopularniejsze wyszkiwania: hortensja , lawenda , begonia , magnolia
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Glicynia kwiecista

Glicynia kwiecista

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca

powojnik 'Jan Paweł II'

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' = JOHN PAUL II

powojnik 'Vistula'

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR

Pnącza

lista roślin
fot: Maria Muszalska

Rdestówka Auberta

Fallopia aubertii
Ocena: 0.0
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł

Opis:

Rdestówka Auberta (dawniej znana pod nazwą rdest Auberta) to pnącze z rodziny rdestowatych Polygonaceae, w stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach i Tybecie. Dorasta do wysokości 10 m, wspina się lewoskrętnie wokół podpór. Rozrasta się na szerokość 5–8 m. Jest najsilniej rosnącym pnączem, roczne przyrosty pędów mogą dochodzić do 6 m długości. Liście nieduże, oszczepowate, zielone, opadają jesienią po silniejszych przymrozkach. Młode pędy są czerwone, a liście są zielone aż do mrozów, przemarznięte opadają.

Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty drobne, białe ale bardzo liczne.

Nie ma dużych wymagań co do gleby. Toleruje gleby ubogie oraz suszę, ale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach znacznie szybciej rośnie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, może rosnąć w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie.
Wrażliwy na niskie temperatury i w mroźniejsze zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Stosowany do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach o mocnej konstrukcji. Bardzo szybko zarasta podpory, jest nawet nadmiernie ekspansywny. Można go swobodnie przycinać jak tylko nadmiernie się rozrośnie i zacznie zagłuszać inne rośliny. Nadaje się szczególnie jako roślina osłonowa chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Roślinę tę można także uprawiać w dużych donicach i skrzyniach na tarasach i balkonach.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Magdalena Michalak
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.