Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Winnik zmienny

Winnik zmienny

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

Kielisznik bluszczowaty

Kielisznik bluszczowaty

Powojnik Kaiser

Powojnik 'Kaiser'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkopłatkowy

Clematis macropetala
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnącze
Wysokość: 3 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkopłatkowy jest jednym z mniej znanych gatunków powojników botanicznych zaliczanych do wspólnej grupy Atragene.
Powojnik wielkopłatkowy to pnącze zasługujące na uwagę przede wszystkim ze względu na niewielkie wymagania uprawowe oraz duże walory dekoracyjne – ozdobne są jego dzwonkowate, półpełne kwiaty. Kwiaty powojnika wielkopłatkowego najczęściej mają kolor niebieski lub biały (są też odmiany o kwiatach różowych i fioletowych), są niezbyt duże, ale za to pojawiają się na roślinie bardzo licznie i rozwijają się wcześnie (kwiecień–maj), niekiedy powtarzając kwitnienie latem (sierpień). Po przekwitnieniu na roślinie pozostają ozdobne, „puchate” owocostany.
Powojnik wielkopłatkowy dorasta do 3–5 m i znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa lub pnącze do posadzenia przy altanach.
Powojnik wielkopłatkowy nie wymaga cięcia, chyba że mocno się rozrośnie – wtedy można bez obaw skrócić jego pędy. Ewentualne przycinanie należy zaplanować na wiosnę, po przekwitnięciu roślin, pamiętając jednak, że po zabiegu roślina może już nie powtórzyć kwitnienia w danym roku (drugie kwitnienie na pędach jednorocznych).
Powojnik wielkopłatkowy jest gatunkiem mało wymagającym i łatwym w uprawie. Można go sadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Nie trzeba okrywać jego pędów na zimę, gdyż jest całkowicie mrozoodporny. Jest także mało podatny na typowe choroby powojników. Jedynie w stosunku do podłoża powojnik wielkopłatkowy ma nieco wyższe wymagania – potrzebuje gleb żyznych, przepuszczalnych, lekko zasadowych i stosunkowo wilgotnych. Nie znosi przesuszania ani zalewania. Należy pamiętać, aby korzenie rośliny zawsze znajdowały się w cieniu, gdyż powojniki nie lubią ich przegrzewania. Pomoże nam w tym ściółkowanie, które nie tylko zapewni ochronę korzeniom, ale też zapobiegnie wysuszaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów. Podobnie jak inne powojniki tej grupy, powojnik wielkopłatkowy rozmnaża się bardzo dobrze przez sadzonki pędowe, odkłady i nasiona.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.