Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Frau Susanne'

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne'

powojnik 'Betty Corning'

Powojnik 'Betty Corning'

Powojnik 'Diamond Ball'

Powojnik 'Diamond Ball' PBR

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR

Clematis 'Vistula'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2,5 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR to odmiana powojnika wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona do handlu w 2009 roku, przez szkółki Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego.

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (15 cm średnicy) są jasnofioletowoniebieskie, o sześciu owalnych, ostro zakończonych działkach kielicha, lekko pofalowanych brzegach i pręcikach z żółtymi pylnikami na kremowych nitkach. Płatki są dwubarwne, o jaśniejszych środkach. 'Vistula' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita w czerwcu, ale najwięcej kwiatów rozwija się w sierpniu i kwitnie nieprzerwanie do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem ('Vistula') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.