Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik alpejski

Powojnik alpejski

powojnik 'Mazowsze'

Powojnik 'Mazowsze'

powojnik 'Ivan Olsson'

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson'

Akebia pięciolistkowa 'Silver Bells'

Akebia pięciolistkowa 'Silver Bells'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin'

Clematis 'Rasputin'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' to odmiana powojnika wielkokwiatowego, późno kwitnącego. Pochodzi z niemieckiej hodowli Willem'a Straver'a, wyhodowana przez niego w 2001 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' to pnącze, o zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty (8-12 cm średnicy) są ciemnopurpurowofioletowe, o sześciu owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha, o fantazyjnie pofalowanych brzegach i jasnych, szarofioletowych spodach oraz pręcikach z purpurowymi pylnikami na zielonkawych nitkach.  'Rasputin' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem ('Rasputin') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzony na jasnym tle, z którym pięknie kontrastują ciemnofioletowe kwiaty.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.