Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Kobea pnąca

Kobea pnąca

powojnik Duranda

Powojnik Duranda

powojnik 'Lambdon Park'

Powojnik 'Lambton Park'

Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina'

Clematis 'Nina'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Stefana Franczaka SJ, a wprowadzona do handlu w 2010 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego. W 2010 roku odmiana ta zdobyła wyróżnienie na wystawie Zieleń to Życie, w Warszawie.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (17-19 cm średnicy) są jasnoróżowe z ciemnoróżowymi brzegami, o ośmiu owalnych, ostro zakończonych, cieniowanych działkach kielicha, z ciemniejszymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem. Pręciki umieszczone są na białoróżowych nitkach, pylniki sa również koloru różowego. 'Nina' należy do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, zakwita już pod koniec maja i kwitnie nieprzerwanie do września. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących ('Nina') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). W pierwszym roku po posadzeniu tnie się nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią, w drugim roku roślinę przycinamy na wysokości około 70cm nad ziemią, a od trzeciego roku po posadzeniu przycinamy tylko stare i chore pędy oraz wierzchołki roślin, na wysokości 100-150cm nad poziomem gruntu. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.