Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Błękitny Anioł'

Powojnik wielkokwiatowy 'Błękitny Anioł'

Wiciokrzew Browna GOLDEN TRUMPET

Wiciokrzew Browna GOLDEN TRUMPET

powojnik 'Constance'

Powojnik 'Constance'

Kokornak wielkolistny

Kokornak wielkolistny

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara'PBR

Clematis 'Barbara'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' to polska odmiana powojnika wielkokwiatowego, późnokwitnącego. Pochodzi z hodowli Szczepana Marczyńskiego, wprowadzona do handlu w 2001 roku. Odmiana nagrodzona złotym medalem na wystawie Plantarium w 2002 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' to pnącze, o zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastajace do 3m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty są intensywnie różowe z jaśniejszymi przebarwieniami, o 5-7 owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i bordowych pręcikach umieszczonych na jasnych nitkach. 'Barbara' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w już pod koniec maja i kwitnie do połowy lipca. Powtarza kwitnienie, ponownie obsypując się kwiatami od końca sierpnia do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Wówczas zakwita w połowie czerwca, ale za to silniej rozgałęzia sie i ładnie zagęszcza. Odmiana 'Barbara' może być również cięta słabiej, wówczas zakwita już w końcu maja. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Barbara' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.