Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva'

Clematis 'Ashva'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' to odmiana powojnika wielkokwiatowego, późno kwitnącego. Pierwsza wzmianka o tej odmianie pochodzi z 2002 roku, z Hauptkatalog 1953-2003:32, autorstwa F.M. Westphal.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' to pnącze, o zwartym pokroju, zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty (5-8 cm średnicy) są purpurowofioletowe, o sześciu owalnych, niemalże okrągłych działek kielicha, fantazyjnie pofalowanych brzegach i pręcikach z purpurowymi pylnikami na biało-różowych nitkach. Płatki są dwubarwne, z czerwonym pasem, biegnącym przez środek każdego z nich, ciemniejszym u podstawy. 'Ashva' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem ('Ashva') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.