Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Milin amerykański

Milin amerykański

Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik 'Xerxes'

Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Clematis 'Stolwijk Gold'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Stolwijk Gold' to odmiana powojnika, należąca do grupy Atragene, wyselekcjonowana przez Hansa Stolwijka, opisana w 2005 roku, a wprowadzona do handlu w 2006 roku w Holandii, przez firmę C.G. Stolwijk&Co. W 2010 roku odmiana ta zdobyła brązowy medal na wystawie Zieleń to Życie, w Warszawie.

Powojnik 'Stolwijk Gold' to pnącze o złocistożółtych, niezwykle dekoracyjnych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2-3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, fioletowoniebieskie, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty (5-6 cm średnicy) są złożone z 4-8 lancetowatych działek kielicha. Zakwitają pod koniec kwietnia i kwitną do maja, choć mogą powtarzać kwitnienie również latem. 'Stolwijk Gold' należy do grupy powojników Atragene, które kwitną na pędach wieloletnich, co powoduje, że rośliny nie wymagają corocznego cięcia. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Stolwijk Gold' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojetnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Stolwijk Gold' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej złocistym ulistnieniem. Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.