Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna

powojnik 'Vistula'

Powojnik wielkokwiatowy 'Vistula'PBR

powojnik 'Constance'

Powojnik 'Constance'

powojnik 'Kiri Te Kanawa'

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

Clematis 'Purpurea Plena Elegans'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans' to stara odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyhodowana przez F Morel'a we Francji, w 1899 roku.

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, osiągające 3-4m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, bordowe, szeroko otwierające się, zawsze pełne kwiaty, są złożone z wielu, ciasno ułożonych, lancetowatych działek kielicha o zaostrzonych końcach, fantazyjnie tworzących płaskie kielichy. Kwiaty zakwitają od czerwca do września. Najobfitszy okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu.

Powojnik wielkokwiatowy 'Purpurea Plena Elegans' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej glebie (nie znosi zalewania), o odczynie od lekko kwaśnego do obojetnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Purpurea Plena Elegans'), które kwitną na tegorocznych pędach przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Purpurea Plena Elegans' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. drzewach liściastych lub iglastych oraz krzewach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Dobrze sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.