Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wilec klapowany

Wilec klapowany

Powojnik 'Warszawska Nike'

Powojnik 'Warszawska Nike'

powojnik 'Nina'

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina'

powojnik 'Rasputin'

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Lambton Park'

Clematis 'Lambton Park'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnący
Wysokość: 4 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - X
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Lambton Park' to odmiana powojnika wyselekcjonowana w 1985 roku przez Toma Benetta. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) uhonorowało ją nagrodą AGM. Powojnik 'Lambton Park' należy do grupy Tangutica. Pnącze osiąga 4-5 metrów długości. Rośnie silnie, jego roczne przyrosty dochodzą nawet do 3 m. Czepia się podpór ogonkami liściowymi.
Powojnik 'Lambton Park'
ma nieduże, trójlistkowe liście o ząbkowanych brzegach. Pnącze kwitnie od czerwca do października na tegorocznych pędach. Kwiaty są dzwonkowate, mają około 7 cm średnicy, są zbudowane z ciemnożółtych działek kielicha oraz żółtozielonych pylników. Po przekwitnięciu ozdobą tego powojnika są błyszczące, jedwabiste, puszyste, suche owocostany w kształcie lampionów.

Powojnik 'Lambton Park' jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej kwitnie posadzony w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Toleruje różne typy gleb – również te uboższe w składniki pokarmowe. Jest dość odporny na suszę (w porównaniu z innymi powojnikami). Wytrzymuje polskie zimy. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Dołek powinien mieć około 60 cm głębokości i podobną szerokość. W początkowym okresie uprawy powojnik 'Lambton Park' wymaga regularnego podlewania. Podłoże wokół pędów warto obłożyć płaskimi kamieniami – to ograniczy m.in. wyparowywanie wody.
Powojnik 'Lambton Park' dobrze reaguje na nawozy fosforowo-potasowe (pobudzają krzewienie i kwitnienie). Starsze okazy zaleca się przycinać – prace wykonuje się wczesną wiosną.

Powojnik 'Lambton Park' najlepiej rozpinać na podporach: tyczkach, linach czy kratownicach. Można go wykorzystać jako ozdobę altan, ogrodzeń, ozdobnych płotków, trejaży i pergoli. Znosi warunki miejskie. Nadaje się jako roślina okrywowa. To gatunek polecany do obsadzania ekranów dźwiękoszczelnych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.