Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Krakowiak'PBR

Clematis 'Krakowiak'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Krakowiak' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku, wprowadzona na rynek przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku. Zaprezentowana jako nowość - odmiana ta uzyskała Złoty Medal na Wystawie Zieleń To Życie w 2011 roku w Warszawie oraz Srebrny Medal na Plantarium 2011 w Boskoop, w Holandii.

Powojnik 'Krakowiak' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i dużej sile wzrostu, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, jaskraworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty, o średnicy 5-8 cm, są złożone z 4 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszej, czerwonoróżowej prędze, biegnącej przez środek każdego z nich i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają bardzo obficie od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Krakowiak' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w lekkim półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5A.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Krakowiak'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Krakowiak' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.