Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Winnik tojadowaty

Winnik tojadowaty

Glicynia kwiecista 'B'

Glicynia kwiecista 'B'

Bugenwilla

Bugenwilla

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Krakowiak'PBR

Clematis 'Krakowiak'PBR
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Krakowiak' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku, wprowadzona na rynek przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku. Zaprezentowana jako nowość - odmiana ta uzyskała Złoty Medal na Wystawie Zieleń To Życie w 2011 roku w Warszawie oraz Srebrny Medal na Plantarium 2011 w Boskoop, w Holandii.

Powojnik 'Krakowiak' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i dużej sile wzrostu, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, jaskraworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty, o średnicy 5-8 cm, są złożone z 4 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszej, czerwonoróżowej prędze, biegnącej przez środek każdego z nich i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają bardzo obficie od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Krakowiak' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  umiarkowanie wilgotnej, przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w lekkim półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5A.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Krakowiak'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Krakowiak' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.