Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

Wiciokrzew pomorski 'Chojnów'

winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR

powojnik 'Mazowsze'

Powojnik 'Mazowsze'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik Duranda

Clematis x durandii
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów, liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik Duranda to powojnik bylinowy, jeden z najstarszych gatunków powojnika, mieszaniec międzygatunkowy, wyhodowany we Francji w 1870 roku, otrzymany ze skrzyżowania Clematis integrifolia i Clematis lanuginosa, przez Duranda Ferèresa.

Powojnik Duranda to bylina o zielonych, sezonowych liściach i  dużej sile wzrostu, dorastająca do 2 m wysokości, o pędach wzniesionych, nie czepiających się podpór, a jedynie wspierających się na nich (konieczne podwiązywanie). Uprawiana bez podpór - płoży się po ziemi. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty są intensywnie niebieskogranatowe, początkowo dzwonkowate, a po rozwinięciu płaskie, o 4-5 owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha i białych pręcikach (fioletowych u podstawy) zakończonych żółtymi pylnikami. Powojnik Duranda zakwita  obficie na tegorocznych pędach od czerwca do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik Duranda najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4. Gatunek wyjątkowo odporny na stresy środowiskowe oraz choroby i szkodniki.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U Powojnika Duranda przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik Duranda doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspierać się na naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Warunkiem uzyskania wzniesionego wzrostu jest podwiązywanie pędów systematycznie, w miarę wzrostu pędów, do podpór. Doskonale wygląda też na rabatach bylinowych oraz sadzona między krzewami i drzewami jako roślina zadarniająca. Najefektowniej prezentuje się na jasnym tle oraz w kontrastowych połączeniach z roślinami o żółtym ulistnieniu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.