Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Pnącza
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Powojnik 'Constance'

Clematis 'Constance'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - VIII
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Constance' to odmiana powojnika, należąca do grupy Atragene, wyhodowana w Hull, w Wielkiej Brytanii, przez Kathleen Goodman, w 1986/88 roku, z nasion odmiany 'Ruby'. Odmiana wprowadzona do handlu w 1992 roku. Roślina otrzymała nazwę 'Constance', na cześć aktorki Constance Cummings (przyjaciółki rodziny hodowcy).

Powojnik 'Constance' - opis

Powojnik 'Constance' to pnącze o zielonych, niezwykle dekoracyjnych, opadających na zimę liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2-4m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Roczne przyrosty wynoszą 1-2m. Piękne, kontrastujące z liśćmi, purpuroworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, podwójne (półpełne) kwiaty (2,5-5 cm średnicy) są złożone z lancetowatych działek kielicha o długości 4-6cm. Jest to jedna z najwcześniej i najobficiej kwitnących odmian. Zakwita od kwietnia i kwitnie do czerwca, często powtarza kwitnienie również latem, w lipcu i sierpniu. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany, obecne na roślinie do późnej jesieni. 'Constance' należy do grupy powojników Atragene, które kwitną na pędach wieloletnich, co powoduje, że rośliny nie wymagają corocznego cięcia. Jeśli rośliny rozrosną się nadmiernie, możemy wykonać cięcie korygujące, które przeprowadzamy po kwitnieniu, na dowolną, odpowiadającą nam wysokość, jednak nie niżej niż 1m od powierzchni gruntu.

Powojnik 'Constance' - uprawa i zastosowanie

Powojnik wielkokwiatowy 'Constance' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Roślina bardzo odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 3.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Constance' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach.  Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa. W celu intensywnego okrycia wybranej powierzchni należy sadzić rośliny w rozstawie około 1m.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.