Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik Duranda

Powojnik Duranda

powojnik mandżurski

Powojnik mandżurski

powojnik 'Ivan Olsson'

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson'

powojnik 'Jan Paweł II'

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II'

Pnącza
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Powojnik 'Betty Corning'

Clematis 'Betty Corning'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów, pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Powojnik 'Betty Corning' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyselekcjonowana w USA przez Betty Corning.

Powojnik 'Betty Corning' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, dorastające do 3-4 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, fioletoworóżowe, dzwonkowate, szeroko otwierające się, pojedyncze kwiaty są złożone z 4-8 lancetowatych działek kielicha o ciemniejszym unerwieniu i brzegach fantazyjnie rozchylającymi się na boki. Zakwitają od czerwca do września. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej (nie znosi zalewania) glebie, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Betty Corning'), które kwitną na tegorocznych pędach) przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Betty Corning' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Doskonale sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.