Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Frau Susanne'

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne'

powojnik Duranda

Powojnik Duranda

powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

Powojnik  ‘Paul Farges’

Powojnik ‘Paul Farges’ = SUMMER SNOW

Pnącza
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Kokornak wielkolistny

Aristolochia durior = Aristolochia macrophylla = Aristolochia sipho
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: brązowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
  • Fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska
  • owoc kokornaka.jpg
    Fot: Agared
Opis:

Kokornak wielkolistny jest wieloletnim pnączem, o ciemnozielonych pędach, charakteryzującym się bujnym wzrostem, dorasta do 10 m (roczne przyrosty wynoszą 1–2 m). Główną jego ozdobą są wyjątkowo duże, liście – do 30 cm długości – o sercowatym kształcie, które nakładają się na siebie, dzięki czemu tworzą gęstą zieloną ścianę. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
W maju i czerwcu na roślinie pojawiają się oryginalne – wyglądem przypominające fajki – purpurowo-brązowo nakrapiane kwiaty, schowane najczęściej pod liśćmi.

Kokornak dobrze znosi miejskie warunki. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, świeżych, wilgotnych, w półcieniu (nie należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych). Latem należy go nawadniać 2 razy w tygodniu.
Nadaje się do sadzenia przy ogrodzeniach, altanach, pergolach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych – wymaga mocnych podpór (pędy owijają się wokół podpory). Posadzony przy wysokich drzewach gęsto oplata ich pnie.

Kokornak wielkolistny jest odporny na mróz, ale przed zima dobrze podstawę pnia obsypać ziemią do wysokości 25–30 cm albo okryć ją liśćmi lub igliwiem.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Tagi: pnącze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.