Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny

Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta

Aktinidia ostrolistna 'Geneva'

Aktinidia ostrolistna 'Geneva'

Glicynia chińska 'Prolific'

Glicynia chińska 'Prolific'

Pnącza
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Hortensja pnąca

Hydrangea anomala subsp. petiolaris
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Hortensja pnąca to pnącze z rodziny hortensjowatych Hydrangeaceae, pochodzi z dalekiego wschodu. Wspina się przy pomocy korzeni czepnych, pędy owijają się dokoła podpory. Po kilkunastu latach może osiągnąć wysokość ponad 10 m. Przyrasta niezbyt szybko (0,5–1 m rocznie). Liście ma ciemnozielone, jajowate, zaostrzone, długości 10 cm. Zabarwienie jesienne - złocistożółte.

Hortensja pnąca - kwiaty

Hortensja pnąca kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty zebrane w płaskie kwiatostany średnicy do 25 cm. Na brzegu kwiatostanów znajdują się białe, płone kwiaty, o średnicy około 2 cm. Kwiaty mają 5 płatków korony zrośniętych ze sobą końcami, środek kwiatostanu wypełniają drobniejsze, zielonkawobiałe kwiaty płodne.
Owocem hortensji pnącej są niepozorne torebki, rozwijają się z wewnętrznych obupłciowych kwiatów, nasiona są oskrzydlone. Owoce są mało efektowne, ale stanowią pokarm dla ptaków.

Hortensja pnąca - wymagania

Hortensja pnąca wymaga stanowiska półcienistego ze świeżą, próchniczną glebą o lekko kwaśnym odczynie, może jednak rosnąć i na glebach lekko zasadowych. Bardzo źle znosi suszę (szczególnie pierwszych kilka lat po posadzeniu). Jest całkowicie mrozoodporna. Sadząc młode rośliny przy podporach najlepiej położyć pędy na ziemi i przywiązać do podpory.

>>Przeczytaj też: Hortensja pnąca i przywarka japońska - doskonałe rośliny do miejsc zacienionych!

Hortensja pnąca stosowana jest do sadzenia przy murach, ścianach, starszych drzewach, jako pnącze okrywające altany, pergole lub trejaże o mocnej konstrukcji. Może rosnąć również bez podpór, jako roślina okrywowa, osiągając wysokość 1–2 m.

Hortensja rozmnażanie - jak rozmnożyć hortensję

Hortensję pnącą najlepiej rozmnażać przez odkłady. Pędy wygina się do ziemi i umieszcza w dołkach, które mają około 15 cm głębokości, mocuje drutem do podłoża i przysypuje ziemią. Wierzchołki przygiętych pędów powinny wystawać nad powierzchnię ziemi - mocujemy je do palików. Przygięte pędy wytowrzą własny system korzeniowy. W następnym roku można będzie odciąć młodą roślinę i przesadzić na nowe miejsce.

>>Przeczytaj też: Hortensje do ogrodu - najpopularniejsze gatunki hortensji sadzone w ogrodach

Poznaj inne gatunki hortensji:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.