Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Błękitny Anioł'

Powojnik wielkokwiatowy 'Błękitny Anioł'

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Powojnik 'Stolwijk Gold'

Glicynia chińska 'Prolific'

Glicynia chińska 'Prolific'

powojnik 'Jerzy Popiełuszko'

Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Groszek szerokolistny

Lathyrus latifolius
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: mało
Pokrój: pnącze
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Groszek szerokolistny to ozdobne pnącze bylinowe, należące do rodziny bobowatych. Groszek szerokolistny zwykle dorasta do 2-3 m wysokości. Główną ozdobą rośliny są pojawiające się od czerwca do września różowe, białe (odmina 'Albus') lub purpurowe (odmiana 'Red Pearl') kwiaty, zebrane w niezbyt duże grona na szczytach cienkich, sztywnych łodyg. Budową i wyglądem do złudzenia przypominają groszek pachnący, ale w przeciwieństwie do niego, zwykle są bezwonne lub o słabo wyczuwalnym zapachu. Po przekwitnieniu przekształcają się w zielone, nagie strączki z zamkniętymi wewnątrz nasionami.
Groszek szerokolistny poza kwiatami uwagę zwraca również oryginalnymi, kanciastymi i uskrzydlonymi pędami, które na całej długości pokrywają się luźno ułożonymi, owalnymi, zielonymi i dość szerokimi liśćmi. Pędy pnącza czepiają się podpór za pomocą cienkich wąsów, a więc nie potrzebują dodatkowego podwiązywania. Na okres zimy cała część nadziemna rośliny zamiera, wiosną odradzając się z mocnego, palowego korzenia.
Groszek szerokolistny wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych, choć może dać sobie radę także w lekkim półcieniu. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i niezbyt wilgotnych.
Groszek szerokolistny rozmnaża się przez wysiew nasion, które wcześniej powinny być poddane stratyfikacji w niskich temperaturach.
Groszek szerokolistny jest doskonałą rośliną na balustrady słonecznych tarasów, ściany altanek i ażurowe ogrodzenia. W Polsce można niekiedy spotkać go także na stanowiskach naturalnych - podlega ścisłej ochronie gatunkowej, dlatego nie należy roślin wykopywać ani zrywać.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Tagi: pnącze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.