Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik ‘Hania’

Powojnik ‘Hania’

Powojnik alpejski

Powojnik alpejski

Dzwonkowiec kosmaty

Dzwonkowiec kosmaty

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik 'Xerxes'

Pnącza
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Glicynia kwiecista

Wisteria floribunda
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 6 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Glicynia kwiecista w stanie naturalnym występuje w Japonii i Korei. To silne pnącze (lewoskrętne) wspina się owijając pędami wokół podpory. Rośnie szybko i tworzy znaczną masę pędów i liści, trzeba więc zapewnić glicynii bardzo wytrzymałe i stabilne podparcie. W ostre zimy może przemarzać, ale łatwo odbija z korzeni.

Glicynia kwiecista - charakterystyka

Glicynia kwiecista tworzy soczyście zielone, pierzaste liście, do 30 cm długości, które jesienią przebarwiają się na żółto. Wiosną - w maju i czerwcu - rozwijają się pachnące lawendowe kwiaty (u odmian także białe, różowe i fioletowoniebieskie), zebrane w zwisające kwiatostany, osiągające nawet do 50 cm długości. Jest ich zazwyczaj bardzo dużo. Po przekwitnięciu glicynia kwiecista zawiązuje owoce – długie omszone strąki.

>>Przeczytaj też: Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Przez pierwsze lata glicynia rośnie dość wolno, później nawet 3 m rocznie, ale ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie, można regulować jej rozmiary, a także prowadzić ją w formie drzewka. Przycinanie pędów stymuluje też kwitnienie.

Poznaj też glicynię chińską 'Profilic'

Glicynia kwiecista – uprawa

Glicynia kwiecista dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie jest wymagająca co do gleby - wystarczy średnio żyzna, ale przepuszczalna. Nie służy jej podłoże mokre oraz stagnująca woda.
Glicynię najlepiej rozmnażać przez sadzonki z odkładów (pęd przygina się do podłoża, mocuje, i w miejscu zetknięcia obsypuje żyzną ziemią lub kompostem, a gdy się ukorzeni – odcina od rośliny macierzystej). Egzemplarze powstałe z nasion kwitną słabiej, a na pierwsze kwiaty trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat.

Glicynię warto przycinać, bo to pobudza ją do kwitnienia w kolejnym roku. Pierwszy raz zabieg wykonujemy w połowie czerwca (zaraz po przekwitnięciu) prześwietlając, czyli rozluźniając strukturę korony. Drugi raz - na przełomie lipca i sierpnia - skracamy pędy do 5-6 pąków co zwiększy obfitość kwitnienia w kolejnym roku. Im mniej pąków na skracanych pędach tym dłuższe i zarazem efektowniejsze wyrastają z nich kwiatostany. Należy pamiętać, że cięcie po połowie sierpnia jest niewskazane, bo roślina nie zdąży się wzmocnić przed zimą i przemarznie.
W rejonach o ostrzejszym klimacie młode egzemplarze należy zabezpieczać na zimę (glebę wokół rośliny okryć ściółką, szyjkę korzeniową obsypać kopczykiem ziemi, a pędy owinąć agrowłókniną lub matą słomianą).

>>Przeczytaj też: Glicynia kwiecista – cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię

Glicynia kwiecista – zastosowanie

To efektowne pnącze najlepiej czuje się na południowych i południowo-zachodnich elewacjach. Jest fantastyczną dekoracją w okresie kwitnienia, ale także poza nim - dzięki masie zielonych pierzastych liści dodaje budynkom wdzięku. Sprawdza się jako osłona altan i pergoli, a w rejonach cieplejszych naszego kraju można sadzić ją przy ogrodzeniach (pod warunkiem, że miejsce nie jest wietrzne).

Tekst: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Komentarze (15)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.