Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Powojnik ‘Paul Farges’

Powojnik ‘Paul Farges’ = SUMMER SNOW

powojnik 'Mazowsze'

Powojnik 'Mazowsze'

powojnik 'Anna German'

Powojnik wielkokwiatowy 'Anna German'

Rodochiton

Rodochiton

Pnącza
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Glicynia kwiecista

Wisteria floribunda
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 6 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

 • Fot: Piotr Gorączko
 • 08.04.2011 268.jpg
  Fot: teresa55
 • 08.04.2011 475.jpg
  Fot: teresa55
 • 08.04.2011 474.jpg
  Fot: teresa55
 • Wisteria floribunda.jpg
  Fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak
 • Glicynia kwiecista.jpg
  Fot: Krzysztof Szczęch
Opis:

Glicynia kwiecista to roślina pnąca, którą w stanie naturalnym rośnie w Japonii i Korei. To silne pnącze wspina się owijając pędami wokół podpory. Rośnie szybko i tworzy znaczną masę pędów i liści, trzeba więc zapewnić jej bardzo wytrzymałe i stabilne podparcie. W ostre zimy może przemarzać, ale łatwo odbija z korzeni.

Glicynia kwiecista - charakterystyka

Glicynia kwiecista tworzy soczyście zielone, pierzaste liście, do 30 cm długości, które jesienią przebarwiają się na żółto. W maju i czerwcu rozwijają się pachnące lawendowe kwiaty (u odmian także białe, różowe i fioletowoniebieskie), zebrane w zwisające kwiatostany 20-50 cm długości. Starsze egzemplarze tworzą ich zazwyczaj bardzo dużo. Po przekwitnięciu glicynia kwiecista zawiązuje owoce – długie omszone strąki.

>>Przeczytaj też: Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Przez pierwsze lata glicynia rośnie dość wolno, później nawet 3 m rocznie, ale ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie, można regulować jej rozmiary, a także prowadzić ją w formie drzewka. Przycinanie pędów stymuluje też kwitnienie.

Poznaj też glicynię chińską 'Profilic'

Glicynia kwiecista – uprawa

Glicynia kwiecista dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych od wiatru. Nie jest wymagająca w stosunku do gleby - wystarczy jej średnio żyzna, ale przepuszczalna. Nie służy jej podłoże mokre oraz stagnująca woda.
Glicynię najlepiej rozmnażać przez odkłady: pęd przygina się do podłoża, mocuje i w miejscu zetknięcia obsypuje żyzną ziemią lub kompostem, a gdy się ukorzeni – odcina od rośliny macierzystej. Egzemplarze powstałe z nasion kwitną słabiej i na pierwsze kwiaty trzeba czekać kilka, a nawet kilkanaście lat.

>>Przeczytaj też: Glicynia kwiecista – cięcie. Kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię

Glicynia kwiecista – zastosowanie

To efektowne pnącze najlepiej czuje się na południowych i południowo-zachodnich elewacjach. Jest fantastyczną dekoracją w okresie kwitnienia, ale także poza nim dodaje budynkom wdzięku. W rejonach cieplejszych naszego kraju sprawdza się jako osłona altan i pergoli. Można też sadzić ją przy ogrodzeniach (pod warunkiem, że miejsce nie jest wietrzne).

Tekst: Anna Skórkowska, Elżbieta Borkowska-Gorączko
Komentarze (15)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.