Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca

Powojnik 'Diamond Ball'

Powojnik 'Diamond Ball' PBR

powojnik 'Błękitny Anioł'

Powojnik wielkokwiatowy 'Błękitny Anioł'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Pnącza
lista roślin
fot: Szczepan Marczyński

Glicynia chińska 'Prolific'

Wisteria sinensis 'Profilic'
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: do 6 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

  • Fot: Szczepan Marczyński
  • Fot: Szczepan Marczyński
Opis:

W maju w ogrodach szczególną uwagę przykuwają pokryte kaskadami długich, groniastych kwiatostanów glicynie (Wisteria). Uprawiane są odmiany o różnej barwie kwiatów: niebieskiej, fioletowej, różowej, białej; znana jest również odmiana o kwiatach pełnych. Najczęściej rozpoczynają one kwitnienie w 3–5 roku po posadzeniu.

Osobom niecierpliwym szczególnie warto polecić glicynię chińską Wisteria sinensis odmianę ‘Prolific’, która rozpoczyna kwitnienie już w 2–3 roku po posadzeniu, czasem nawet w pierwszym. Odmiana ta rośnie umiarkowanie silnie dorastając do 6 m wysokości (1–2 m rocznie). Ma jasnofioletowoniebieskie, przyjemnie pachnące kwiaty, zebrane w długie, (około 25 cm długości) groniaste kwiatostany. Kwitnie przez około 2 tygodnie w maju i dosyć obficie powtarza kwitnienie w sierpniu.
Jest przeciętnie mrozoodporna i w ostrzejsze zimy może przemarzać. Nadaje się do sadzenia w Polsce zachodniej i w osłoniętych miejscach Polski centralnej. Świetna do stosowania w małych i średniej wielkości ogrodach, przy mocnych podporach: kratach, altanach, pergolach; na stanowiskach ciepłych bardzo słonecznych. O innych odmianach można dowiedzieć się na www.pnacza.pl.

Tekst: dr Szczepan Marczyński
Komentarze (17)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.