Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans'

powojnik 'Mazury'

Powojnik 'Mazury'

Winorośl japońska

Winorośl japońska

Powojnik 'Xerxes'

Powojnik 'Xerxes'

Pnącza
lista roślin
fot: photos.com

Cytryniec chiński

Schisandra chinensis
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: dużo
Pokrój: pnący
Wysokość: 5 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cytryniec chiński – opis

Cytryniec chiński, należący do rodziny cytryńcowatych, nie jest jeszcze zbyt popularny w naszym kraju, ale jego wyjątkowe walory ozdobne i właściwości lecznicze wzbudzają coraz większe zainteresowanie miłośników roślin. Cytryniec chiński to jeden z najciekawszych przedstawicieli roślin z rodzaju cytryniec, do którego zalicza się ponad 20 gatunków.

Cytryniec – bluszcz chiński

Cytryniec chiński to dekoracyjne pnącze o długich, wiotkich pędach (dorastających do 5-15 m) i dużych (około 10 cm długości), błyszczących, eliptycznych, ciemnozielonych liściach, zebranych w niewielkie okółki. Blaszka liściowa jest lekko zaostrzona na końcu i delikatnie piłkowana na brzegach, po roztarciu wydziela przyjemny aromat. Jesienią (we wrześniu) liście cytryńca przebarwiają się na żółty kolor, a następnie niemal wszystkie na raz opadają.

Cytryniec chinski – kwiaty i owoce

Cytryniec zakwita wiosną (w maju i czerwcu), rozwijając niewielkie, przyjemnie pachnące, kremowe lub jasnoróżowe kwiaty, zebrane w małe kępki w kątach liści. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w groniaste owocostany, złożone z okrągłych, krwistoczerwonych jagód. Owoce dojrzewają we wrześniu i są nie tylko wspaniałą ozdobą rośliny, ale również wartościowym surowcem leczniczym. Nadają się do suszenia oraz przygotowywania dżemów i soków.

Cytryniec – roślina dwupienna

Trzeba pamiętać, że cytryniec jest rośliną dwupienną, dlatego aby doczekać się pięknych i wartościowych owoców, które pojawiają się tylko na osobnikach żeńskich, należy posadzić w ogrodzie co najmniej dwa egzemplarze różnej płci.

Schisandra chinensis – uprawa

Cytryniec chiński godny jest uwagi nie tylko ze względu na walory ozdobne, smakowe i lecznicze, ale także z powodu niekłopotliwej uprawy. W naszym klimacie jest całkowicie odporny na niską temperaturę i nie wymaga zimowego okrycia. Nie znosi natomiast przesuszania, dlatego podczas suszy wymaga regularnego podlewania. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz stosunkowo żyznej, dobrze uprawionej i wilgotnej gleby.

Cytryniec chiński – rozmnażanie

Cytryńca chińskiego najlepiej rozmnażać wegetatywnie: za pomocą sadzonek pędowych lub odrostów korzeniowych, gdyż rośliny pozyskane z nasion kwitną i owocują dopiero po 5-7 latach. Pnącze znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach lub niewielkich, ażurowych ogrodzeniach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.