Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Sweet Summer Love'

Powojnik 'Sweet Summer Love'PBR

Powojnik południowy

Powojnik południowy

powojnik 'Oberek'

Powojnik 'Oberek'

Glicynia kwiecista

Glicynia kwiecista

Pnącza
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Bluszcz pospolity

Hedera helix
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący, pnący
Wysokość: 10 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł
Opis:

Bluszcz pospolity jest wiecznie zielonym, wieloletnim pnączem, należy do rodziny araliowatych Araliaceae. Występuje w całej Europie, z wyjątkiem północnych krańców, na Kaukazie, w Małej Azji i Persji, a jako gatunek zawleczony również w Ameryce Północnej. Rośliny na stanowiskach naturalnych objęte są częściową ochroną gatunkową. Ochronie podlegają okazy kwitnące.

Łodyga płoży się lub wspina przy pomocy korzonków przybyszowych, do wysokości 20 m. Pędy kwitnące są pozbawione korzonków przybyszowych. Liście są z wierzchu ciemnozielone, błyszczące, pod spodem jaśniejsze, czerwieniejące przy niższych temperaturach, skórzaste, 3–5 klapowe (klapy trójkątne), u nasady sercowate, zimozielone. Osadzone są na pędach płonych, ich długość i szerokość wynosi od 4 do 10 cm. Liście pędów położonych niżej są zazwyczaj silniej powcinane. Liście rosnące na pędach kwitnących mają odmienny kształt – są jajowate lub jajowato-lancetowate, całobrzegie i zaostrzone.

Kwiaty bluszczu są obupłciowe, drobne, 5-krotne, zebrane w baldachowate półkuliste wiechy Płatki korony szerokie i krótkie, zielonożółte do białozielonych. Bluszcz kwitnie od IX do X. Kwiaty wydzielają zapach padliny, zwabiając muchy, jednocześnie wytwarzają nektar zwabiający pszczoły i trzmiele. Pierwszy raz zakwita dopiero w 8–10 roku życia.

Bluszcz ma liczne odmiany uprawiane jako rośliny ozdobne. Uprawia się także formy karłowe, rosnące w doniczkach, służące do ozdoby wnętrz.

Dobrze rośnie na glebie próchniczej, przepuszczalnej i dość wilgotnej. Wymaga stanowiska półcienistego lub cienistego, w pełnym słońcu gorzej rośnie. Stosowany jest jako roślina okrywowa lub ozdobne pnącze, formuje się z niego zwarte kobierce na zacienionych miejscach, pod koronami drzew. Pędy moga osiągnąć nawet do 20 m, roczny przyrost to oko ło 1 m.

Bluszcz rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Do tego celu ucina się młode pędy długości 40–50 cm i ukorzenia się, zazwyczaj trwa to 10–14 dni.

Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące – zawierają saponiny, które działają drażniąco na skórę i spojówkę oka, a po spożyciu wywołują zaburzenia przewodu pokarmowego i układu nerwowego.

Galeria zdjęć:

  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Maria Muszalska
  • Fot: Maria Muszalska
Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Komentarze (24)
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.