Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca

Powojnik Kaiser

Powojnik 'Kaiser'

Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta

powojnik 'Jan Paweł II'

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II'

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Aktinidia pstrolistna

Actinidia kolomikta
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-purpurowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Aktinidia pstrolistna to ciekawe pnącze ogrodowe o walorach dekoracyjnych i jadalnych owocach. Rośnie umiarkowanie silnie, dorasta do 2-3 m wysokości i jest niższa od swojej kuzynki aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta).

 

Aktinidia pstrolistna

Aktinidia pstrolistna sadzona jest przede wszystkim z uwagi na ostro piłkowane, zielono-purpurowe liście, które dekoracyjnie się przebarwiają (obficiej na osobnikach męskich rosnących w słońcu) tworząc białe lub białoróżowe plamki.

 

>>Przeczytaj też: Aktinidia – modne pnącze o jadalnych owocach. Uprawa i cięcie aktinidii

Kiwi pstrolistne - kwiaty i owoce

 

Kwiaty aktinidii pstrolistnej są pachnące, białe lub białoróżowe, pojawiają się na przełomie maja i czerwca na pędach tegorocznych. Do zapylenia kwiatów i uzyskania owoców zaleca się w sąsiedztwie odmian żeńskich ('Dr Szymanowski', 'Sentyabrskaya') sadzić odmiany męskie ('Adam').
Aktinidia pstrolistna rodzi małe, słodkie owoce o gładkiej skórce (nazywane kiwi), które dojrzewają nierównomiernie na przełomie sierpnia i września, szybko opadają, źle znoszą transport i przechowywanie.

 

Kiwi pnącze

 

Aktinidię pstrolistną sadzi się przy podporach, altanach, kratkach. Wije się słabo, dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu warto ją podwiązywać. roślina nie ma szczególnych wymagań co do gleby – dobrze rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej. Stanowisko dla aktinidii pstrolistnej powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów.
Aktinidia pstrolistna jest całkowicie odporna ma mróz – stąd jej amerykańska nazwa Arctic Kiwi. W Anglii nazywana jest kocią rośliną, gdyż jej zapach jest bardzo atrakcyjny dla kotów, które często drapią pędy uszkadzając ich korę.

>>Przeczytaj też: Aktinidia ostrolistna (mini kiwi) – uprawa. Odmiany aktinidii do uprawy sadowniczej

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.