Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

powojnik 'Frau Susanne'

Powojnik wielkokwiatowy 'Frau Susanne'

róża pnąca

Róża pnąca

Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy

powojnik mandżurski

Powojnik mandżurski

Pnącza
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Aktinidia pstrolistna

Actinidia kolomikta
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielono-purpurowa
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białoróżowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców
Opis:

Aktinidia pstrolistna to ciekawe pnącze ogrodowe o walorach dekoracyjnych i jadalnych owocach. Aktinidia pstrolistna rośnie umiarkowanie silnie, dorasta do 2-3 m wysokości i jest niższa od swojej kuzynki aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta).
Aktinidia pstrolistna sadzona jest przede wszystkim z uwagi na ostro piłkowane, zielono-purpurowe liście, które dekoracyjnie się przebarwiają (obficiej na osobnikach męskich rosnących w słońcu) tworząc białe lub białoróżowe plamki.
Kwiaty aktinidii pstrolistnej są pachnące, białe lub białoróżowe, pojawiają się na przełomie maja i czerwca na pędach tegorocznych. Do zapylenia kwiatów i uzyskania owoców zaleca się w sąsiedztwie odmian żeńskich ('Dr Szymanowski', 'Sentyabrskaya') sadzić odmiany męskie ('Adam').
Aktinidia pstrolistna rodzi małe, słodkie owoce o gładkiej skórce (nazywane kiwi), które dojrzewają nierównomiernie na przełomie sierpnia i września, szybko opadają, źle znoszą transport i przechowywanie.
Aktinidię pstrolistną sadzi się przy podporach, altanach, kratkach. Wije się słabo, dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu warto ją podwiązywać. Aktinidia pstrolistna nie ma szczególnych wymagań co do gleby – dobrze rośnie praktycznie w każdej ziemi ogrodowej. Stanowisko dla aktinidii pstrolistnej powinno być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów.
Aktinidia pstrolistna jest całkowicie odporna ma mróz – stąd jej amerykańska nazwa Arctic Kiwi. W Anglii nazywana jest kocią rośliną, gdyż jej zapach jest bardzo atrakcyjny dla kotów, które często drapią pędy uszkadzając ich korę.Galeria zdjęć:

  • Aktinidia pstrolistna
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.