Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Wiciokrzew pomorski 'Serotina'

Glicynia kwiecista

Glicynia kwiecista

powojnik 'Lambdon Park'

Powojnik 'Lambton Park'

Wilec klapowany

Wilec klapowany

Pnącza
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Akebia pięciolistkowa

Akebia quinata
Kategoria: Pnącza
Podlewanie: średnio
Pokrój: pnący
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: purpurowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, rosnące w naturze w Japonii, Korei i Chinach (gdzie jest uznawane za roślinę leczniczą). Akebia pięciolistkowa wytwarza długie, elastyczne pędy, które prawoskrętnie owijają się wokół podpór. Młode pędy są zielonofioletowe, z czasem drewnieją i stają się brązowe. Pnącze dorasta do 5–10 m wysokości (roczny przyrost wynosi 1–3 m).
Liście akebii pięciolistkowej są złożone z pięciu owalnych, skórzastych listków i osadzone na długich ogonkach. Młode liście są zielone o purpurowofioletowym odcieniu, starsze liście są od góry ciemnozielone, a od spodu sinozielone. Liście akebii pięciolistkowej pozostają zielone, gdy temperatura zimą nie spada poniżej minus 15 st.C, natomiast gdy mróz jest większy – liście brązowieją i zasychają.
Akebia pięciolistkowa kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Kwiaty są drobne, ukryte wśród liści. Akebia ma kwiaty rozdzielnopłciowe i pachnące. Kwiaty żeńskie są purpurowe, mają około 2,5 cm średnicy, są osadzone na długich szypułkach, zebrane po 2–3 w małe grona. Kwiaty męskie są mniejsze (mają około 1 cm średnicy) imają krótsze szypułki jasnoróżowe z różowofioletowymi pręcikami w środku, ale jest ich więcej w gronie (3–7). Najpierw rozwijają się kwiaty żeńskie, potem męskie (dzięki temu akebia nie może ulegać samozapyleniu).
Ozdobą akebii są owoce, które nadają się do spożycia (jadalny jest miąższ, bez nasion). W naszych warunkach klimatycznych owoce zawiązują się dość rzadko, są duże (nawet kilkanaście cm długości), owalne, o fioletowozielonej skórce. Po dojrzeniu owoce pękają wzdłuż i wtedy widoczne są nasiona o czarnym kolorze w białawym miąższu.

Akebia pięciolistkowa nie jest pnączem wymagającym. Może rosnąć na każdym stanowisku, oprócz bardzo zacienionych. Najintensywniej rośnie na stanowisku półcienistym, ale na słonecznym lepsze jest jej owocowanie. W stosunku do gleby akebia nie ma specjalnych wymagań, ale najlepsze dla niej jest podłoże żyzne i dostatecznie wilgotne. Akebia znosi zarówno okresowe przesuszenie gleby, jak i okresowe zalewanie.
Akebia pięciolistkowa może przemarzać zimą (szczególnie we wschodnich rejonach kraju), dlatego najlepiej posadzić ją w miejscu zacisznym i ciepłym. Po przemarznięciu szybko odrasta od podstawy. Akebia w zasadzie nie jest atakowana przez szkodniki i choroby roślin.
Akebię pięciolistkową najlepiej nawozić kompostem, można też zasilać mineralnym nawozem wieloskładnikowym (np. Azofoską) lub nawozami o przedłużonym działaniu. Pnącze nawozi się najpóźniej do połowy lipca.
Akebię pięciolistkową warto nieco przyciąć w marcu, aby pędy się zagęściły, a roślina nie gubiła liści w dolnej części. Trzeba też usunąć pędy chore i uszkodzone. W celu odmłodzenia rośliny co kilka lat należy usunąć najstarsze pędy i przerzedzić roślinę.
Akebię pięciolistkową rozmnaża się przez odkłady, sadzonki lub nasiona. Najczęściej stosuje się pierwszą metodę. W tym celu należy pęd pnącza przygiąć do ziemi i w wybranych miejscach zadołować przysypując podłożem.
Akebia pięciolistkowa znakomicie nadaje się do sadzenia przy pergolach, altanach oraz innych podporach.


Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.