Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Czereśnia 'Kordia'

Czereśnia ‘Kordia’

śliwa ‘Katinka'

Śliwa ‘Katinka'

Jabłoń domowa 'Gala'

Jabłoń domowa ‘Gala’

Grusza ‘Konferencja’

Grusza ‘Konferencja’

Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Żurawina wielkoowocowa

Vaccinium macrocarpon
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 12 cm
Barwa liści/igieł: brunatnobrązowa, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawina wielkoowocowa to wieloletnia, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Jest uprawiana dla dekoracyjnych i jadalnych owoców.
Żurawina wytwarza długie (do 1,5 m długości), płożące pędy wegetatywne, z których wyrastają krótkie (5–12 cm długości), pionowe pędy owoconośne. Liście żurawiny wielkoowocowej są zielone, drobne, owalne i błyszczące. Jesienią liście przebarwiają się na brunatnobrązowo.

Żurawina wielkoowocowa - kwiaty i owoce

Żurawina wielkoowocowa kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty są drobne, jasnoróżowe. Jesienią tworzą się liczne duże (nawet do 2 cm średnicy), początkowo jasnozielone, z czasem czerwieniejące, kuliste lub owalne (w zależności od odmiany) owoce, o gładkiej i błyszczącej skórce. Owoce dojrzewają pod koniec września lub w październiku (zależnie od odmiany). Zbiera się je aż do jesiennych przymrozków. Żurawina zaczyna owocować w wieku 3 lat, pełnię owocowania osiąga w 4.–5. roku od posadzenia.

>>Przeczytaj też: Owoce żurawiny – właściwości i zastosowanie

Owoce żurawiny wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu działają wspomagająco w leczeniu różnych infekcji. Stosowane są w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy oraz infekcjach układu pokarmowego, oczyszczają organizm z toksyn, są także pomocne przy odchudzaniu. Owoce żurawiny to popularny dodatek do mięs, sosów czy ciast. Znakomicie nadają się na przetwory.

Żurawina - wymagania

Żurawina wymaga kwaśnej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Gdy rośnie w miejscu zacienionym, owoce nie wybarwiają się na czerwono. Ponieważ żurawina ma płytki i niezbyt rozbudowany system korzeniowy, łatwo może ulec przesuszeniu, dlatego konieczne jest jej systematyczne podlewanie. Żurawina znosi za to okresowe zalewanie.

>>Przeczytaj też: Żurawina – owocowa krzewinka. Uprawa żurawiny w ogrodzie

Żurawina - sadzonki

Żurawinę rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych pozyskanych z pędów wegetatywnych, które należy pociąć na fragmenty długości 10–12 cm. Tak przycięte sadzonki umieszcza się w skrzynce wypełnionej kwaśnym torfem. Po ukorzenieniu (trwa to kilka tygodni) sadzonki przesadza się do doniczek, a po następnych kilku tygodniach sadzi do gruntu na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm. Po posadzeniu należy ziemię wokół roślin wyściółkować mieszaniną kory i trocin.
Żurawinę wielkoowocową rzadko atakują szkodniki i choroby roślin.

 

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.