Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: photos.com

Żurawina wielkoowocowa

Vaccinium macrocarpon
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 5 cm - 12 cm
Barwa liści/igieł: zielona, brunatnobrązowa
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawina wielkoowocowa to wieloletnia, zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Jest uprawiana dla dekoracyjnych i jadalnych owoców.
Żurawina wytwarza długie (do 1,5 m długości), płożące pędy wegetatywne, z których wyrastają krótkie (5–12 cm długości), pionowe pędy owoconośne. Liście żurawiny wielkoowocowej są zielone, drobne, owalne i błyszczące. Jesienią liście przebarwiają się na brunatnobrązowo.

Żurawina wielkoowocowa - kwiaty i owoce

Żurawina wielkoowocowa kwitnie od czerwca do końca lipca. Kwiaty są drobne, jasnoróżowe. Jesienią tworzą się liczne duże (nawet do 2 cm średnicy), początkowo jasnozielone, z czasem czerwieniejące, kuliste lub owalne (w zależności od odmiany) owoce, o gładkiej i błyszczącej skórce. Owoce dojrzewają pod koniec września lub w październiku (zależnie od odmiany). Zbiera się je aż do jesiennych przymrozków. Żurawina zaczyna owocować w wieku 3 lat, pełnię owocowania osiąga w 4.–5. roku od posadzenia.

>>Przeczytaj też: Owoce żurawiny – właściwości i zastosowanie

Owoce żurawiny wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu działają wspomagająco w leczeniu różnych infekcji. Stosowane są w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy oraz infekcjach układu pokarmowego, oczyszczają organizm z toksyn, są także pomocne przy odchudzaniu. Owoce żurawiny to popularny dodatek do mięs, sosów czy ciast. Znakomicie nadają się na przetwory.

Żurawina - wymagania

Żurawina wymaga kwaśnej, próchnicznej i wilgotnej gleby. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Gdy rośnie w miejscu zacienionym, owoce nie wybarwiają się na czerwono. Ponieważ żurawina ma płytki i niezbyt rozbudowany system korzeniowy, łatwo może ulec przesuszeniu, dlatego konieczne jest jej systematyczne podlewanie. Żurawina znosi za to okresowe zalewanie.

>>Przeczytaj też: Żurawina – owocowa krzewinka. Uprawa żurawiny w ogrodzie

Żurawina - sadzonki

Żurawinę rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych pozyskanych z pędów wegetatywnych, które należy pociąć na fragmenty długości 10–12 cm. Tak przycięte sadzonki umieszcza się w skrzynce wypełnionej kwaśnym torfem. Po ukorzenieniu (trwa to kilka tygodni) sadzonki przesadza się do doniczek, a po następnych kilku tygodniach sadzi do gruntu na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm. Po posadzeniu należy ziemię wokół roślin wyściółkować mieszaniną kory i trocin.
Żurawinę wielkoowocową rzadko atakują szkodniki i choroby roślin.

 

Tekst: Magdalena Michalak
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.