Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Jabłoń domowa ‘Mutsu’

Jabłoń domowa

Jabłoń domowa

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Jabłoń 'Jomured'

Jabłoń domowa ‘Jomured’

Owocowe

lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiśnia 'Łutówka'

Prunus cerasus 'Łutówka'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, luźny
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców

Opis:

Wiśnia 'Łutówka' to najpopularniejsza odmiana wiśni pospolitej (Prunus cerasus). Uprawiana jest zarówno w sadach towarowych, jak i w przydomowych ogródkach. Jest to stara odmiana wiśni o nieznanym pochodzeniu, od wielu lat uprawiana w Polsce.
Wiśnia 'Łutówka' powinna rosnąć tylko na stanowiskach słonecznych, w cieniu owoce będą małe i kwaśne. Gleba powinna być lekka, żyzna, średnio wilgotna o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Wiśnia 'Łutówka źle rośnie na glebach ciężkich, gliniastych i podmokłych.
Wiśnia 'Łutówka' rośnie średnio silnie (na podkładce z czereśni ptasiej) lub słabo (na podkładce z antypki). Drzewo tworzy kulistą i luźną koronę. Starsze gałęzie wyrastają pod kątem prostym i mają tendencję do ogołacania się. W przypadku braku intensywnego cięcia pędy zwisają ku ziemi.
Wiśnia 'Łutówka' wcześnie wchodzi w okres owocowania – nawet już w drugim roku po posadzeniu (zwykle w 3-4 roku). Kwitnie na przełomie kwietnia i maja, owocuje regularnie i bardzo obficie. Tworzy duże owoce (5-7 g) o ciemnej skórce i ciemnoczerwonym soku, miąższ dobrze odchodzi od pestki. Są średnio miękkie o kwaśnym smaku. Doskonale nadają się do bezpośredniego spozycia, na przetwory oraz do zamrażania. Ze względu na wydzielanie dużej ilości soku nie nadają się do przechowywania. Owoce dojrzewają późno – pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Są mało podatne na pękanie (w trakcie deszczowej pogody). Wiśnia 'Łutówka' jest samopylna – do zapylenia kwiatów nie są potrzebne inne odmiany wiśni.
Wiśnia 'Łutówka' jest bardzo wrażliwa na choroby, szczególnie na drobną plamistość liści drzew pestkowych. Jest średnio podatna na moniliozę (brunatną zgniliznę drzew pestkowych) i mało wrażliwa na raka bakteryjnego. Niestety, uprawa wiśni 'Łutówki' nie jest możliwa bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Z tego powodu wielu ogrodników nie poleca tej odmiany do ogrodów przydomowych.
Wiśnia 'Łutówka' charakteryzuje się dużą odpornością na mróz. Pąki są mało wrażliwe na przymrozki.

Galeria zdjęć:

  • Wiśnia 'Łutówka'
    Fot: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.