Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Jabłoń  domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious’

Jabłoń domowa 'Ligol'

Jabłoń domowa 'Ligol'

Śliwa ‘Stanley’

Śliwa ‘Stanley’

Jabłoń  domowa ‘Gloster’

Jabłoń domowa ‘Gloster’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’

Prunus cerasus ‘Groniasta z Ujfehertoi’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, luźny
Wysokość:
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ (inaczej wiśnia ‘Ujfehertoi Furtos’) jest to stara węgierska odmiana wiśni, nieznanego pochodzenia. Nazwa Ujfehertoi pochodzi od miejscowości, gdzie została znaleziona pierwsza jej siewka. Ta odmiana wiśni jest powszechnie uprawiana w sadach towarowych oraz w przydomowych ogrodach.

>>Przeczytaj też: Wiśnie - drzewa owocowe. Jak uprawiać wiśnie w ogrodzie, odmiany wiśni

 

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi'

 

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ rośnie początkowo silnie, w starszym wieku nieco wolniej. Korona jest gęsta, o wielu gałęziach pokrytych licznymi krótkopędami. Stanowisko dla tej odmiany wiśni powinno być ciepłe i słoneczne.
Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ owocuje bardzo obficie, niestety nieregularnie, gdyż wcześnie kwitnie i niekiedy kwiaty są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Należy unikać sadzenia jej w centralnej oraz północno-wschodniej Polsce. W przydomowych ogrodach warto posadzić ją przy domu, w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.
Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ w okres owocowania wchodzi w 2–3 roku po posadzeniu. Jest odmianą częściowo samopylną, jednak aby uzyskać duży plon owoców warto posadzić ją przy innej odmianie wiśni, która będzie jej zapylaczem – doskonale nadaje się do tego wiśnia 'Łutówka'.

>>Przeczytaj też: Wiśnie: cięcie wiśni. Kiedy i jak przycinać wiśnie

Wiśnia 'Groniasta z Ujfehertoi' owoce

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ tworzy duże owoce o czerwonej skórce i czerwonym miąższu. Owoce dojrzewają zwykle w drugiej połowie lipca, doskonale nadają się zarówno do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory i do mrożenia.

Wiśnia ‘Groniasta z Ujfehertoi’ jest mało podatna na raka bakteryjnego oraz drobną plamistość liści drzew pestkowych. Średnio wrażliwa na moniliozę. Odmiana jest w pełni odporna na mróz.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.