Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Brzoskwinia zwyczajna

Brzoskwinia zwyczajna

Morela

Morela

Grusza

Grusza

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Agrest ‘Czerwony Triumf’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Stanley’

Prunus domestica 'Stanley'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, asymetryczny, luźny
Wysokość: 2,5 m - 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa Stanley - opis

Amerykańska odmiana śliwy, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka z Agen’ i ‘Grand Duke’. Owocowanie rozpoczyna bardzo wcześnie. Owocuje wyjątkowo obficie, corocznie. Kwitnie na początku maja. Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, jeden z najlepszych zapylaczy dla śliw.

Drzewa owocowe początkowo rosną silnie, później słabo, tworząc wyniosłą, kulistostożkowatą, luźną, niezbyt symetryczną koronę. Drzewa i pąki są średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.

Choroby śliw

Szarka śliw (ospowatość śliw) i brunatna zgnilizna drzew pestkowych to choroby, na które śliwa 'Stanley' jest odporna. Może być atakowana przez owocówkę śliwkóweczkę. Na pozostałe choroby i szkodniki średnio podatna.

Śliwki

Owoce są duże (40–50 g), jajowate, zwężone przy szypułce. Dojrzewają w drugiej połowie września, przed zbiorem nie opadają. Im później zebrane – tym są smaczniejsze, a pestka lepiej odchodzi od miąższu. Skórka jest ciemnogranatowa, silnie pokryta niebieskofioletowym nalotem i drobnymi jasnobrązowymi przetchlinkami. W pełnej dojrzałości łatwo odchodzi od miąższu, który jest żółty lub zielonkawożółty, soczysty, mniej jędrny niż u węgierek, lekko aromatyczny i słodki. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.

Śliwa drzewo owocowe

Śliwa 'Stanley' to jedna z najsmaczniejszych odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła, susze). Ze względu na duże i smaczne owoce oraz dużą odporność na choroby polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.