Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Porzeczka czerwona 'Heros'

Porzeczka czerwona 'Heros'

Jabłoń ‘Golden Delicious Reinders’

Jabłoń domowa ‘Golden Delicious Reinders’

Borówka brusznica ‘Koralle’

Borówka brusznica ‘Koralle’

jabłoń 'Elise'

Jabłoń domowa 'Elise'

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’

Prunus domestica ‘Mirabelka z Nancy’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty, wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa ‘Mirabelka z Nancy’ to stara, francuska, średnio późna odmiana śliwy, uprawiana w Europie od połowy XVIII wieku.

Mirabelka z Nancy – opis

Mirabelka owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie. Owocuje bardzo obficie, często przemiennie (lata intensywnego owocowania następują po owocowaniu mniej intensywnym). Kwitnie w drugiej dekadzie maja. Kwiaty są białe, raczej drobne. Odmiana samopylna, dość dobry zapylacz dla innych odmian, szczególnie innych mirabelek.

Mirabelka – drzewo

Drzewa rosną średnio silnie, tworząc zwartą, kulistą koronę. Drzewa i pąki są dość wytrzymałe na mróz. Kwiaty rzadko są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Na choroby i szkodniki odmiana jest mało wrażliwa. Za wyjątkiem wyjątkowo suchych gleb – udaje się prawie wszędzie.

Śliwka mirabelka – owoce

Owoce są drobne (12-18 g), kuliste lub owalne, dojrzewają pod koniec sierpnia. Dojrzałe – łatwo opadają. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka jest złotożółta, z białym nalotem, w trakcie dojrzewania uzyskuje pomarańczowoczerwony rumieniec z drobnymi, brunatnoczerwonymi plamkami. Miąższ jest złotożółty, zwarty, bardzo słodki, korzenny, smaczny.

Śliwa mirabelka na przetwory

‘Mirabelka z Nancy’ to odmiana deserowa, jedna z najlepszych odmian na kompoty, susz i soki. Ze względu na doskonałe owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana ta jest rozmnażana przez okulizację lub szczepienie. Jako podkładkę stosuje się 'Ałyczę'. Sadzonki mirabelki można również próbować wykonać z odrostów korzeniowych.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.