Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane

Podobne rośliny

Śliwa ‘Węgierka Zwykła’

Śliwa ‘Węgierka Zwykła’

Borówka wysoka 'Bluecrop'

Borówka wysoka 'Bluecrop'

jabłoń 'Elise'

Jabłoń domowa 'Elise'

Winorośl ‘Swenson Red’

Winorośl ‘Swenson Red’

Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Katinka'

Prunus domestica ‘Katinka'
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa ‘Katinka' to niemiecka, wczesna odmiana śliwy, otrzymana ze skrzyżowania odmian ‘Ortenauer’ i ‘Ruth Gerstetter’.

Owocowanie rozpoczyna wcześnie. Owocuje obficie, corocznie. Kwitnie pod koniec kwietnia lub na początku maja.  Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana samopylna, do poprawy plonowania, w jako dodatkowego zapylacza można stosować odmianę 'Ruth Gerstetter'. ‘Katinka' jest jednocześnie dobrym zapylaczem dla innych odmian śliw, m.in: 'Hanita', 'President', 'Elena'.

Drzewa rosną średnio silnie, lub silnie, tworząc dość luźną, kulistą koronę. Drzewa i pąki średnio wytrzymałe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.  Na choroby i szkodniki odmiana średnio podatna.

Owoce są średniej wielkości lub małe (20–28 g), owalne, dojrzewają od trzeciej dekady lipca do początku sierpnia. Pestka dobrze odchodzi od miąższu. Skórka bordowoniebieska, u dojrzałych owoców prawie granatowa, silnie pokryta bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem. Miąższ jest żółty do pomarańczowożółtego, zwarty, z dużą zawartością cukrów, słodki, bardzo smaczny.

Śliwa ‘Katinka' to jedna z odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Ze względu na smaczne owoce, wysoką plenność oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana rozmnażana przez okulizację lub szczepienie, jako podkładkę stosuje się 'Węgierkę Wangenheima' lub 'Antypkę'.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.