Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Owocowe
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Śliwa ‘Cacanska Rana’

Prunus domestica ‘Cacanska Rana’
Kategoria: Owocowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 2,5 m - 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Śliwa 'Cacanska Rana' to jugosłowiańska, wczesna odmiana śliwy, otrzymana w 1961 roku, w Instytucie Sadownictwa w Ćaćak, ze skrzyżowania odmian ‘Węgierka Wangenheima’ i ‘Węgierka Pożegacza’.  Owocowanie rozpoczyna późno. Owocuje słabo na początku okresu owocowania, starsze drzewa owocują umiarkowanie obficie, corocznie. Kwitnie pod koniec kwietnia lub na początku maja.  Kwiaty są białe, średniej wielkości. Odmiana częściowo  samopylna, dobrymi zapylaczami są dla niej odmiany 'Ruth Gerstetter' i 'Stanley'.

Drzewa rosną średnio silnie lub silnie, tworząc luźną, rozłożystą, koronę o konarach wzniesionych ku górze i długich, grubych, intensywnie wybarwionych, jednorocznych pędach o gładkiej powierzchni, brunatnych w dolnej partii, bardziej bordowych na wierzchołkach. Liście średniej wielkości, skórzaste, ciemnozielone na wierzchniej części, o pomarszczonej blaszce liściowej i mocno karbowanych brzegach. Drzewa i pąki dość wrażliwe na mróz. Kwiaty mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki.  Na choroby i szkodniki odmiana średnio podatna.

Owoce są średniej wielkości lub duże (35 - 40 g), o średnich wymiarach 5,0x3,5x3,4cm, jajowate, dojrzewają w końcu lipca, po dojrzeniu mogą opadać. Skórka różowofioletowa, silnie pokryta bardzo intensywnym, jasnoniebieskim nalotem. Miąższ zwarty, żółtozielony, w pełnej dojrzałości - pomarańczowy, aromatyczny. Najlepszy smak i aromat owoce uzyskują  podczas ciepłej, słonecznej pogody. Owoce są chętnie odwiedzane przez osy.

Śliwa 'Cacanska Rana' to jedna z odmian deserowych śliw, doskonała również na przetwory (kompoty, powidła). Ze względu na wczesną porę dojrzewania, duże i smaczne owoce, ich wysoką jakość oraz tolerancję na szarkę, polecana do ogrodów działkowych i przydomowych, szczególnie na żyzne, ciepłe i przepuszczalne gleby oraz cieplejsze stanowiska.

Odmiana rozmnażana przez okulizację lub szczepienie, jako podkładkę stosuje się 'Węgierkę Wangenheima' lub 'Antypkę'. Na tej ostatniej  ‘Cacanska Rana’ rośnie zdecydowanie silniej i owocuje obficiej.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.